44-тото Народно събрание започна работа си на 19 април. От тогава до днес са минали точно три месеца и почти не липсва парламентарна седмица, в която главният прокурор Сотир Цацаров да не поиска имунитета на някой от депутатите. С това този парламент постави рекорд по най-много разследвани и обвиняеми народни представители. По равно - по три поискани имунитети имат депутатите от ГЕРБ и Воля, БСП следва с два, а ДПС се отчете с един обвиняем.
Започна се със старите дела. Още нямаше и втората седмица на новия парламент, и беше поискан имунитетът на трима - лидера на "Воля" Веселин Марешки, депутата и бивш министър на енергетиката Делян Добрев от ГЕРБ и Светла Бъчварова - Пиралкова от БСП.
Веселин Марешки е обвинен за причиняване на лека телесна повреда на общинския съветник Костадин Костадинов. Случката се е разиграла на 15 октомври 2014-а, докато Костадинов е изпълнявал служебните си задължения и проверявал сигнал за рекет от страна на бизнесмена.
Марешки е и депутатът, на когото беше поискан имунитетът и за втори път преди няколко седмици. Вторият път той беше привлечен като обвиняем за това, че в периода от есента на 2012 г. до края на 2015 г. в градовете Варна, Добрич, Видин, Плевен и София народният представител Веселин Марешки е заплашил седем собственици на аптеки с увреждане на имущество и други противозаконни действия с тежки последици за тях. Целта на Марешки е била да принуди собствениците на аптеките да се разпоредят със свое право – да прехвърлят дружествени дялове от управляваните от тях търговски дружества на търговски дружества, собственост или контролирани от Веселин Марешки или прекратят търговската си дейност. В някои случаи целта му е била да принуди собствениците на аптеки да се задължат да купуват при неизгодни условия лекарства от неговия склад за лекарствени продукти.
В съучастие с него са работили и още двама народни представители от "Воля" - Кръстина Таскова и Пламен Христов, поради което бяха поискани и техните имунитети.
Пак във втората седмица на 44-ия парламент беше поискан и имунитетът на депутата Делян Добрев от ГЕРБ.
Искането се основава на доказателства, събрани от Софийската градска прокуратура за извършено от Делян Добрев, в качеството му на министър на икономиката, енергетиката и туризма, престъпление умишлена безстопанственост, от което е настъпила щета за НЕК ЕАД в размер на 4 561 697, 27 евро. Деянието е извършено умишлено, последвали са значителни щети и случаят е особено тежък, се казва в документите от прокуратурата.
В същия ден идва и искането на Цацаров за сваляне на имунитета на депутата от БСП Светла Бъчварова - Пиралкова. То е за сключване на неизгодни сделки. Тя е обвинена, че на 13 август 2009 г. в София, в сградата на Селскостопанска Академия, като председател на Академията сключила договор с "ЛИТЕКС КОМЕРС"АД. Договорът е 10-годишен. Той е за 9 726.224 дка, в това число 5300,070 дка в землището на село Стражица и 4426.154 дка в село Карвуна, община Балчик, област Добрич, където да бъде извършвана съвместна научно-изследователска и опитно-производствена дейност.
Договорът е за парична годишна вноска в размер на 17 500 лв. с включен ДДС, като цената на един декар по така сключения договор е 1.80лв. с ДДС при реална пазарна арендна цена за района на община Балчик от 70.00 лв. /седемдесет лева/ на един декар за обработваема площ.
От това произлязла значителна вреда в размер на 1 326 671.36 лв. за Селскостопанската академия.
Последва още един депутат от БСП - Манол Генов. Той е обвинен за купуване на гласове за изборите на 26 март в Асеновград срещу паричната сума от 25 лв. за глас в полза на БСП.
Под обстрела на прокуратурата се оказа и депутатът от ГЕРБ Димитър Гамишев. Искането на неговия имунитет е заради наказателно производство, образувано по внесен на 22 юни 2016 г. от Окръжна прокуратура Благоевград обвинителен акт за това, че на 27 ноември 2014 г. в село Копривлен е причинена катастрофа със смърт на пешеходец. При управление на автомобила си депутатът е блъснал по непредпазливост пресичащ пътното платно местен жител, който загинал.
Разследването показало, че Гамишев се е движил с личния си автомобил със скорост от около 68 км/час при позволена 50 км/час. На 15 май тази година адвокатът на подсъдимия предоставил удостоверение, че клиентът му има имунитет, тъй като е избран за народен представител. Това принудило съда в Благоевград да прекрати наказателното производство срещу Гамишев, като го изпрати за разглеждане в Софийски градски съд. За да продължи производството, Цацаров поиска имунитета на народния представител от ГЕРБ.
ДПС също се отчете с един депутат пред прокуратурата - депутата Димитър Аврамов. Прокуратурата поиска неговия имунитет, тъй като срещу Аврамов има висящо дело в Софийския градски съд, което е спряно на 15 май т.г. след избирането му за депутат заради новия му имунитет. През юли 2012 г. той бе арестуван в дома си в Монтана с обвинение, че е поискал 50 000 - 60 000 лева и е получил 100 000 лв. от местен едър земеделец, за да уреди проблемите му със земеделските служби.
Аврамов беше депутат от ГЕРБ, но партията го изключи и той се върна в Монтана, където продължи бизнеса си и разви обществена дейност с фондация "за съживяване на икономиката в региона".
През юни 2016 г. Софийският градски съд оправда изцяло Аврамов и Петков. По протест на Софийската градска прокуратура Апелативният съд - София отмени оправдателната присъда и върна делото за ново разглеждане на СГС, където делото е спряно. Това не попречи на Аврамов да се яви наново на избори като кандидат-депутат, този път начело на листата на ДПС от Монтана.
И последното разследване на прокуратурата роди "Суджукгейт". Депутатът от ГЕРБ Живко Мартинов остана също без имунитет, след като му беше поискан от прокуратурата. Определено това е най-култовото обвинение на Сотир Цацаров.
Според него Мартинов е рекетирал бизнесмен от Добрич, като е използвал името на премиера Бойко Борисов. Той успял да отмъкне 4 тона суджук и 60 кг телешка кайма и филе "Елена", за които твърдял, че са предназначени за Борисов. Храната обаче така и не стигнала до премиера, а била складирана в помещение на самия Мартинов.
От 2012 г. до настоящия момент той е оказвал натиск върху търговец от Добрич. Известни са 6 или 7 случая, при които Мартинов е предупреждавал бизнесмена, че трябва да подпомага политическата дейност. В противен случай срещу него щяла да се стовари цялата репресивна машина – проверки от данъчни, полиция, агенцията за храните.
44-тото Народно събрание си има и осъден, но условно - депутатът Волен Сидеров от Атака.
Сидеров се сдоби с 2 години пробация заради петте му присъди, по които той сключи споразумения с прокуратурата. По обвинението за нахлуване в сградата на НАТФИЗ той получи девет месеца пробация, а за случая в Батак, когато той нападна журналист - получи осем месеца. 13% от заплатата му трябва да отива в полза на държавата, а самият Сидеров трябва да се подписва и разкайва за деянията си два пъти седмично.
Иначе досега прокуратурата е успявала да осъди няколко депутати, най-много от ДПС - Александър Методиев - Бат Сали
Щерьо Щерев и Митхат Табаков. Първият осъден депутат, още докато е в парламента, беше още през 2000-та година. Народният представител Цветелин Кънчев попадна под ударите на Темида заедно с бодигардовете си Николай Джамяров и Валентин Георгиев заради побоища и изнудване в Златица и Пирдоп.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
12415
6
25.07 2017 в 11:50
13780
3
24.07 2017 в 16:13
29585
1
24.07 2017 в 13:36
Последни коментари
kokoto
Борисов: Денков да ми благодари, че го направих премиер, никога повече няма да стане
kokoto
Божанков заговори за връзка между Силви Кирилов и ''фиктивния баща'' на детето на Мис Бикини в Барселонагейт (видео)
kokoto
Ахмед Доган - Вечната Амбър в политиката на прехода
kokoto
Борисов: Денков да ми благодари, че го направих премиер, никога повече няма да стане
Бабатунде
След час чудене за Петър Кънев, БСП все пак издигна кандидатурата на Киселова за председател на НС (на живо)