5 партии внесоха искане за налагане на вето в президентството върху промените на три закона - Закона за съдебната власт, Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за опазване на околната среда. Точно в 11 часа пред главния вход на президентството се събраха представителите на "Да, България!", ДСБ, БЗНС, ДЕОС и Зелените, за да влязат заедно при президента Румен Радев, който по закон може да наложи вето над приетите от парламента закони до две седмици след приемането им.
Това е първата общо действие на десни партии след изборите, но силно впечатление направи, че при Радев не се появиха лидерите на десните партии, a представители от структурата на организациите. Обяснението беше, че лидерите са в летен отпуск.
Исканията на събралите се партии са президентът Румен Радев да наложи вето върху трите закона, а мотивите че промените в тях нарушават правата на българските граждани, отстъпление са от базисни конституционни принципи и са стъпка назад с десетилетия в съдебната реформа.
"Да, България!" се представляваше от доктора по конституционно право Атанас Славов, който обясни, че приетите от парламента промени в трите закона в последната седмица преди лятната отпуска на депутатите, целят да заменят независимостта на съдебната власт и правовата държава и по-точно: "Законът за съдебната власт поставя под прокурорски контрол съдиите, също има опит на практика да се наложи контрол върху независимия съд, както и се налага невъзможността магистрати да членуват в сдружения и организации". Славов добави, че при приемането на тези закони са нарушени законодателни процедури, като са внесени промени в последната секунда отвъд срокове и законите нямат обществено обсъждане и оценка на въздействие.
"Вместо съдебна реформа, се правят крачки назад - десетилетия назад", коментира Атанас Славов.
Емил Георгиев от партия ДЕОС пък разясни за промените в Наказателно-процесуалния кодекс: "На Специализирания съд се дават допълнителни правомощия, които следват българската поговорка "Както си постелите, така и ще спите". И в моемнта властимащите си постилат добре, за да спят добре. Ако някой иска да им посегне в бъдеще, ще трябва да стане в специализирания съд, където ще делата срещу тях ще се гледат от проверени съдии. А дела ще има. Всичко е направено за наши хора", обясни той. Според вносителите на искането към президента се утвърждава съдебна номенклатура, която да осигури безнаказаност за управляващата в момента клика.
Зелените обясниха, че протестират пред промените в Закона за опазване на околната среда, направени от депутатите, а те са свързани с това, че по предложение на ГЕРБ екооценката на национални обекти при ОВОС вече ще е само на една съдебна инстанция. "Това е опит на управляващите за безнаказаност от прокурор", обясниха те.
Ако президентът не наложи вето, което трябва да направи до следващия четвъртък-петък, когато изтича двуседмичният срок от приемане на законите, отново заедно същите партии ще се обърнат към Конституционния съд, след това до омбудсмана и Висшия адвокатски съвет.
На въпрос OFFNews защо са заедно в тази инициатива точно тези партии, Димитър Божилов, който представляваше ДСБ днес, обясни, че в момента е по-важно партиите със сходна ориентация да се съюзят зад обществения интерес и тъй като това не се случва в парламента, те се съюзяват, за да защитят интереса на обществото. "По настоящем имаме едно обединение около позиция, което цели превенция на обществoто. Ще използваме всички политически средства, за което търсим и партньори, които са се позиционирали в дясно", каза още Божилов.
А на въпрос поканени ли са представители на Реформаторския блок или на СДС, Атанас Славов изрази съмнение: "То Реформаторският блок вече го няма".
Политическите коалиции са предизборно нещо, сега се правят общи действия зад каузи, категорични бяха представителите на всички присъстващи партии.
По-късно и 10 граждански организации внесоха искане към президента Румен Радев да наложи вето върху същите закони - сред тях Инициатива "Правосъдие за всеки", Граждански блок.
"Искаме вето на скандалните промени в Закона за съдебната власт и НПК, които директно посягат на независимостта в работата на съдиите, създават "специални" правила за "специални дела" (като при извънреден трибунал) и нарушават Конституцията и редица международни актове, по които България е страна", пише в мотивите на гражданските организации. Според тях промените създават и привилегии за "послушковците на статуквото във ВСС, които на изпроводяк да си се самоназначат по върховете на съдебната власт - където си харесат".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
12373
2
03.08 2017 в 15:19
12284
1
03.08 2017 в 14:46
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег
Джендо Джедев
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?
yoghurt
Дончева: Пеевски беше пробутан на Царя. Той сам се изтегли - щом видя, че няма интерес от НДСВ