Неонаталогът проф. Боряна Слънчева и неврологът проф. Ивайло Търнев да бъдат удостоени с орден „Св. св. Кирил и Методий“ - огърлие предлага правителството с решение от днешното си заседание. Ордените се присъждат за значим принос в развитието на медицинската наука и практика
Проф. д-р Боряна Слънчева е родена на 2 април 1955 г. През 1979 г. завършва „Медицина“ в Медицинска академия-София. Има придобити три специалности - педиатрия, неонатология и здравен мениджмънт.
Кариерата ѝ започва през 1980 г. в СБАЛАГ Майчин дом, като вече 44 години, работи като специалист по неонатология и педиатрия, а от 2001 г. е началник на Клиниката по неонатология в лечебното заведение. През 2005 г. защитава дисертация за образователно- научна степен „доктор“ на тема „Бъбречна функция при рискови новородени с ниско и екстремно ниско тегло“.
През 2006 г. след конкурс е избрана за доцент по неонатология, а през 2013 г. - за професор по неонатология към Медицински университет - София.
Проф. Слънчева е основоположник на българската школа по неонатология, учител и ментор на множество български неонатолози. Автор е на над 85 научни труда, публикувани в специализирани медицински научни издания.
Работи в областта на продължителната дихателна реанимация и използването на различни техники на апаратна вентилация, върху проблемите в адаптацията при недоносени с много ниско и екстремно ниско тегло при раждането, върху проблемите на вродените бактериални инфекции и назокомиални инфекции в неонаталните интензивни отделения.
Участва в проучвания, свързани с особеностите на бъбречната функция при недоносените деца. Завършва курсове по абдоминална ехография и ехография в педиатрията. Водещ изследовател е в разработване на програма за профилактика на мозъчните кръвоизливи при деца с ниско и екстремно ниско тегло.
Проф. Слънчева е дългогодишен национален консултант по неонатология и главен координатор на експертния съвет по неонатология към Министерство на здравеопазването. Член е Българската асоциация по неонатология и на Българското дружество по акушерство и гинекология.
Приносът ѝ за развитието на медицината, в частност на неонатологията и педиатрията в България, е от изключително значение и е високо оценен от медицинската общност. Името й е символ на безупречен професионализъм, висок морал, отдаденост и не на последно място - любов към професията. Благодарение на нейната упоритост, отдаденост, висок професионализъм и хуманизъм тя, съвместно с ръководения от нея екип създадоха в СБАЛАГ „Майчин дом“ най-големия и реномиран център по неонатология на Балканите.
Кабинетът предлага проф. д-р Ивайло Търнев да бъде удостоен с орден „Св. св. Кирил и Методий“
Предложението за удостояване с орден на проф. Ивайло Търнев е подкрепено от Инициативен комитет, в който участват изявени български лекари, представители на неправителствени организации, работещи в областта на редките болести и организации, работещи с уязвими групи, както и от преподаватели и журналисти.
Проф. Търнев е роден на 28 септември 1961 г. Завършва Медицински университет - София и специализира „Нервни болести“. Също така е специализирал неврогенетика в Оксфордския Университет, невромускулни заболявания в Института по миология в Париж, медицинска генетика в Медицински университет - София. Магистър е по обществено здраве и здравен мениджмънт.
От 2010 г. е началник на Клиниката по нервни болести в УМБАЛ „Александровска“. Основател и ръководител е на Експертния център за редки генетични неврологични и метаболитни заболявания, който осъществява значима диагностично-лечебна, консултативна и научно-изследователска дейност.
Като ръководител на интердисциплинарен научен екип проф. Търнев има значителни заслуги и принос за развитието на клиничната неврогенетика в България, като заедно с колегите си успешно е реализирал над 50 изследователски проекта, 15 от които международни, в рамките на които са описани десет нови нозологични единици.
Проф. Търнев има 357 научни публикации, 170 от които в международни списания с импакт фактор, цитиран е над 12 000 пъти, като повече от 10 000 цитати са в чуждестранни списания. Съавтор е на 10 монографии, три от които са издадени в чужбина, както и на 5 учебника.
Освен изявен лекар и учен, проф. Търнев е преподавател към Катедрата по нервни болести на Медицински университет - София и към Департамент „Когнитивна наука и психология“ в Нов български университет. Също така е хоноруван преподавател по невропсихология в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и в Югозападния университет „Неофит Бозвели“. Бил е научен ръководител на 21 докторанта.
Проф. Търнев работи активно и в областта на общественото здраве, като е реализирал множество социални проекти, насочени към подобряването на достъпа на уязвимите малцинствени групи до здравеопазване. Основен акцент в дейността му е поставен върху превенцията на социално-значимите и наследствени заболявания сред социално изолираните групи.
Развива концепцията за професията „Здравен медиатор“ и участва активно за развитието й в България, като разработва и акредитира програма, провежда обучения и мониторинг, организира конкурси и участва в избор на здравни медиатори.
Активно участва и в дейността на неправителствени организации като председател на Фондация „Здравни проблеми на малцинствата“ и като член на ръководството на Фондация „Невронауки и поведение“ и на Сдружение „Национална мрежа на здравните медиатори“.
Проектът на решение за награждаването на проф. Търнев с орден „Св. Св. Кирил и Методий“- огърлие е в съответствие с политиката на правителството за поощряване на изявените български граждани, които имат значим принос към обществото.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
28-годишен арестуван сириец избяга от болница в Бургас
Тръмп ще говори със Зеленски и Путин за спирането на войната в Украйна
Русия започва серийно производство на Орешник в ''най-скоро време''
28-годишен арестуван сириец избяга от болница в Бургас