
По данни на Изпълнителната агенция по лекарствата - ИАЛ през последните години се наблюдава трайна тенденция към увеличаване на съобщителната активност както от страна на лекари, така и от страна на пациенти. Информацията бе оповестена по повод Седмицата на лекарствената безопасност 25-29 ноември.
През 2017 г. в ИАЛ са постъпили 850 валидни съобщения за нежелани лекарствени реакции (НЛР), а през 2018 г. техният брой е нараснал на 1707, което представлява ръст от 201%. Само 6% от сигналите са били свързани с прилагането на ваксини, отчитат от агенцията.
У нас Седмицата на лекарствената безопасност се отбелязва за четвърти път. Тази година вниманието е насочено към повишаване на осведомеността за нежеланите лекарствени реакции и важността на тяхното съобщаване, което се извършва с утвърден формуляр - т.нар. „жълта карта“.
По-активната страна в подаването на съобщения са лекарите – те са изпратили 1224 съобщения, а пациентите – 483, се посочва в Годишния доклад на ИАЛ за миналата година. Независимо от относително по-малкия брой съобщения, подадени от пациенти и в този случай се наблюдава ръст с 22% спрямо 2018 г.
За сравнение през 2010 г. подадените съобщения са били едва 322 т.е., увеличението е над 5 пъти до 2018 г.
Друг важен компонент на националната политика в областта на лекарствената безопасност е създаването на Комисия за оценка на риска в проследяването на лекарствената безопасност, която работи ефективно вече няколко години и си партнира с Европейската агенция по лекарствата - Комитета за оценка на риска в проследяването на лекарствената безопасност – PRAC.
Тази година кампанията се фокусира върху множествената лекарствена терапия с посланието, че съобщаването на нежелани реакции допринася за това пациентите да бъдат предпазени, когато приемат много лекарства.
Множествената лекарствена терапия се дефинира като едновременна употреба на 4 или повече лекарствени продукта по лекарско предписание, без лекарско предписание и/или традиционни лекарства.
Подобен подход повишава вероятността от поява на нежелани реакции при пациента, поради повишения риск от взаимодействия между лекарствата, с храни или билкови продукти.
Въпреки че множествената лекарствена терапия е по-обичайна при хората в старческа възраст, всеки, който редовно приема много лекарства едновременно, може да бъде засегнат. В групата попадат и страдащите от хронични заболявания.
Проучванията показват, че една трета от хората на възраст над 75 години приемат поне 6 лекарства, като в света има над 1 млн. души, които приемат 8 или повече лекарства дневно.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Джендо Джедев
За пълно унищожаване на Хамас войната ще продължи 10 години, смята Макрон
jorj
За пълно унищожаване на Хамас войната ще продължи 10 години, смята Макрон
Джендо Джедев
Калин Стоянов: Има огромна вероятност Нидерландия и Австрия да подкрепят България за Шенген
dolivo
Калин Стоянов: Има огромна вероятност Нидерландия и Австрия да подкрепят България за Шенген