Китайски учени разработиха образен биомаркер за болестта на Паркинсон, който ще помогне за диагностицирането ѝ и за разработване на лекарства, предаде Синхуа.
Болестта на Паркинсон поразява мозъка и е свързана със симптоми като тремор, забавяне на движенията и нарушения на съня, а сред застаряващото население се увеличават случаите й, казва проф. Е Къцян, който е част от научния екип.
Той добавя, че ранната диагностика и предприемането на мерки за забавяне на развитието на болестта, дори предотвратяването ѝ са основни научни предизвикателства за експертите, работещи в тази сфера.
Учените казват, че липсват маркери за откриване в мозъчните клетки на специфични патологични групи, известни като телца на Леви - важен индикатор за заболяването. Заради това диагностицирането му зависи главно от клиничните симптоми без обективни показатели, обяснява проф. Чжан Чжътао от университета в Ухан, предава БТА.
Изследователският екип е разработил съединение с малка молекула с висока селективност за телцата на Леви, което може да осигури обективна основа за ранна диагностика и има голяма научна стойност и клинично значение.
Изследването е публикувано в списание "Сел".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Тръмп иска смъртно наказание за ''брутални изнасилвачи, убийци и чудовища''
Пътнически самолет от Баку до Чечения се разби в Казахстан (видео)
Папата: Нека замлъкнат оръжията в измъчена Украйна! Да отворим вратата за преговорите
Митрофанова изброи поименно кои партии у нас са готови да работят с Русия