Ексклузивно Кандев напуска МВР

С първа роботизирана операция отбелязаха Бабинден във ВМА

OFFNews 21 January 2025 в 15:51 1083 0
операция

Снимка ВМА

Операция с робот Da Vinci

С първа операция с робота  Da Vinci отбелязаха Деня на родилната помощ във Военномедицинска академия (ВМА).

Интервенцията беше извършена от д-р Янчо Делчев, ръководител на Клиника по обща и онкологична гинекология на ВМА.

"Случаят касае 40-годишна жена с онкологично заболяване на маточната шийка", пояснява специалистът, който в своята практика има над 1400 роботизирани операции. И подчертава, че водещ при всяка пациентка е индивидуалният подход.

"Ако е нещо, което може да се извърши с лапароскопска операция и това ще бъде достатъчно като обем за самия пациент и като обем за лечението, не е необходимо да се прави роботизирана хирургия", казва д-р Делчев и пояснява, че този тип хирургия е приложима при онкологичните заболявания и при жените със затлъстяване.

"При жените с проблемно наднормено тегло има фантастичен ефект. Много бързо се възстановяват, в рамките на часове могат да станат и да се раздвижат, което е невъзможно при класическите операции. Роботизираната система е щадяща не само за пациентите, но и за самите хирурзи", казва още специалистът.

    Най-важното
    Всички новини
    X

    Надежда Нейнски: Хората обичат само смелите