Към 11 часа днес са издадени над 200 е-направления за PCR тестове, и около 100 общопрактикуващи лекари са се възползвали от тази възможност, съобщи зам.-министър Жени Начева на брифинг за старта на електронната система.
Тя обясни, че Министерството на здравеопазването е осигурило централизиран модул и всеки личен лекар, който желае, независимо коя софтуерна фирма го обслужва, може да се свърже към него. Остава и вариантът с направления на хартиен носител.
По думите на Начева в първия етап от работата на системата са включени само направленията за PCR тест и медико-диагностични дейности свързани с COVID-19.
"Имаме покритие върху цялата страна, ключът към централизирания модул е даден, ясно е как трябва да стане включването към системата", каза заместник-министърът и допълни, че всички софтуерни фирми са запознати с условията за интегриране. "Избор на лекари и лаборатории е да направят необходимите изменения в софтуера си", обясни Начева.
Тя подчерта, че PCR тестовете, които са с направления, не изискват доплащане от страна на пациентите и призна, че пандемията е ускорила процеса по стартирането на електронните услуги в здравеопазването. Целта е да се ускори диагностиката и лечението на пациентите с коронавирус и да се намали натискът върху лечебните заведения, обясни зам.-министърът.
Това е първата стъпка след 20 години от началото на процеса по създаване на електронно здравеопазване, проблеми ще има, но ще се отстраняват своевременно, при всяко начало е така, предупреди Жени Начева.
"За съжаление, повечето от симптомите на тази инфекция са субективни, единствено температурата и сатурацията са обективни симптоми. Апелът ни към пациентите е да не ни лъжат, за да получат безплатен PCR тест, когато съобщават оплакванията си, защото това ще натовари финансово системата", каза д-р Николай Брънзалов, зам.-председател на БЛС и общопрактикуващ лекар.
"Много трудно беше да се въведе безплатен тест, нека не злоупотребяваме", предупреди той.
Според него практиката с антигенните тестове изкривява статистиката за заболеваемостта в момента, тъй като голяма част от хората се тестват с тези тестове, но не попадат в единната система. Той обаче изрази надежда, че с въвеждането на безплатните PCR тестове този проблем ще се разреши.
До вчера системата беше в тестов режим и софтуерните фирми имаха един месец, за да се запознаят с централизирания модул, съобщиха експерти от "Информационно обслужване". Всички участници на пазара са равнопоставени и имат пълен достъп до системата, увериха от държавната фирма.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
11882
1
01.12 2020 в 15:52
Последни коментари
Ловец простреля 22-годишен младеж край Самоков
ГЕРБ и ''Демократична България'' продължават преговорите и утре
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград
Защо сега се иска имунитетът на Бориславова: Едва сега излязла експертиза в прокуратурата
БАБХ: Резултатите от лабораторията в Монпелие са категорични - има чума във Велинград