Преувеличените страхове от COVID-19 в началото доведоха до много негативен резултат. Това е основната грешка на лошата комуникация в началото на пандемията, каза по БНТ епидемиологът проф. Мира Кожухарова.
По думите й част от хората са били безкрайно изплашени, така са и сега.
"Техните страхове са ирационални и те няма как да бъдат убедени, че могат да продължат да живеят нормално. Другата част от хората реагираха парадоксално - отричаха, че има вирус", коментира епидемиологът.
За процента на болните от COVID-19 можем да съдим по броя на хоспитализираните и на тези, които са в тежко състояние в интензивните отделения, обясни проф. Кожухарова.
"В епидемиологията и медицината преди тази пандемия под "случай" имахме предвид болни хора. Сега всеки, който има положителен PSR тест, но няма оплаквания и симптоми, също се нарича "случай", уточни тя.
Броят на положителните резултати ще расте с броя на направените изследвания. Нормално е да се появяват нови огнища, щом имаме въздушно-капкова инфекция, каза проф. Кожухарова.
"Обикновено източникът на инфекция не се открива, но при близък контакт в трудови колективи - когато са по-близо или пътуват с общ транспорт, е типично да възникват такива епидемични взривове", отбеляза тя.
По думите ѝ "вирусът е разпространен в цялото общество".
"Епидемията просто се развива. В България започна доста по-късно развитието й и следват епидемиологичните закономерности", обясни проф. Кожухарова.
Според нея е важно "да се каже по-спокойно на хората какво може да се направи", спокойно да се приеме рискът и животът да продължи. И във тази връзка - децата трябва да се върнат в училище, коментира тя.
"Първо, децата не са рискова група. Второ, по последни данни децата не са източник на инфекция, нещо повече - децата не заразяват възрастните. Случаите на заразени деца обикновено са в семейството и са заразени от родителите. Взривове в училища почти няма, а когато са заразени, инфекцията при децата минава безсимптомно - те практически не боледуват", аргументира се проф. Кожухарова.
Специални мерки обаче трябва да се вземат в домовете за стари хора, защото там вирусът попада сред заболели или тежко болни, отбеляза още тя и добави:
"Но нека направим уговорката, че става дума за въздушно-капкова инфекция. Хората, които работят там, не могат да правят чудеса, те правят това, което се прави по света."
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
pisnamiotmutri
Влизането в Шенген е близо, австрийското вето за България и Румъния пада през декември
baba Yaga
Кючюк реагира на изключването му от ДПС: Пеевски e като едноличен търговец и диктатор
baba Yaga
Домашен арест за Димо Алексиев. Актьорът се извини, че е действал глупаво и самонадеяно
Владè
Нарязаната с макетно ножче поиска насилникът да бъде пуснат на свобода