При близо 2 милиона направени ваксинации в САЩ са отчетени 11 по-сериозни нежелани въздействия, като две трети от тях са в първите 15 минути след манипулацията, когато по изискване на производителите и регулаторните органи по лекарствените средства хората остават под наблюдение и веднага може да им бъде оказана необходимата медицинска помощ.
Това съобщи директорът на Националния център по заразни и паразитни болести и член на НОЩ проф. Тодор Кантарджиев по време на лекция за ваксините срещу COVID-19.
За колективния имунитет
Проф. Кантарджиев обясни, че постигане на колективен имунитет към новата инфекция се очаква при 70-80% защитено население (преболедували и ваксинирани). Тази защита получават над 99,9% от боледувалите и ваксинираните, уточни той. Много малък процент от прекаралите коронавирусната болест може да се инфектират втори път, добави микробиологът, като уточни, че това се случва и при други инфекциозни заболявания със склонност причинителят да създава щамове (генетично променени патогени) или ако човек по някаква причина не изработва защита.
Намаляването на антителата с времето не е сигнал за имунна безпомощност, защото освен антителен имунитет се създава и клетъчен, каза проф. Кантарджиев. При нова среща с вируса организмът има време да събуди всички форми на имунната си защита, защото същинското заболяване има сравнително дълъг инкубационен период от 7-8 дни.
Защо раждането на бебета с антитела срещу COVID-19 не е новина
Бебетата се раждат с 3 пъти повече антитела от майките си, логично е и при COVID-19. Природата се е погрижила новородените да са защитени от инфекциозни болести през първата година от живота си, когато тяхната собствена имунна система все още е недоизградена, обясни проф. Кантарджиев.
Тази защита се предава по време на ембрионалното развитите. Майките, които са изработили антителна защита срещу дадено заболяване, предават 3 пъти повече имуноглобулини G на детето си, каза той и допълни, че имунният феномен е в основата на ваксинационните стандарти, които предвиждат масовите ваксини да са след 6-месечна възраст, защото дотогава децата имат известен преотстъпен имунитет от майката
Ваксините работят и срещу новия генетичен вариант на COVID-19 от Великобритания
Към момента няма причина да се съмняваме дали одобрените ваксини се справят и с така наречените нови щамове, първо, защото не са нови щамове, а варианти на вируса, и второ, защото беше доказано, че кръвта на ваксинирани
хора убива и новите мутации на вируса, каза ученият.
Кой не бива да се ваксинира
За момента има резон да се отлага ваксиниране на хора с температурни състояния и признаци на някакви заболявания, но това е правило при всички ваксини, каза професорът. По думите му уместно е да изчакат и хората с потисната имунна система - с трансплантирани органи, на активна оноклогична терапия, при имунни състояния, които така или иначе не са подходящи за ваксинопрофилактика.
Той е оптимист, че до лятото ваксинираните българи ще се увеличат значително. От една страна, ще се има и други ваксини на разположение, от друга, все повече хора ще са направили своя избор.
"Морална отговорност на останалите е да се ваксинираме, за да създадем обществена среда, в която ще са
защитени тези, които по медицински причини не могат да го направят", заключи проф. Кантарджиев.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
28-годишен арестуван сириец избяга от болница в Бургас
Тръмп ще говори със Зеленски и Путин за спирането на войната в Украйна
Русия започва серийно производство на Орешник в ''най-скоро време''
28-годишен арестуван сириец избяга от болница в Бургас