Лекарите от Отделението по кардиостимулация и електрофизиология в УМБАЛ „Проф. д-р Александър Чирков” са имплантирали над 500 електрокадриостимулатори от началото на годината.
От началото на 2023 г. интензивно е застъпена и физиологичната електрокардиостимулация.
До края на октомври са извършени 136 комплексни животоспасяващи процедури. Ръководеният от проф. Светослав Йовев екип са пионери в имплантацията на тези комплексни процедури в България, включващи – СRT P, CRT – D, ICD.
CRT-D устройството е най-високият клас пейсмейкър, който включва в себе си ресинхронизираща терапия и кардиовертер дефибрилатор. Този комбиниран електрокaрдиостимулатор се използва при пациенти с тежка форма на сърдечна недостатъчност и висок риск от внезапна сърдечна смърт.
Ресинхронизиращото лечение (CRT) помага да се възстанови електрическата синхронност на камерите, като по този начин подобрява както помпената функция на сърцето, така и прогресията на заболяването. Сърдечната ресинхронизираща терапия е подходяща за прицелни пациенти със сърдечна недостатъчност.
Когато се комбинира с кардиовертер-дефибрилатор (CRT-D) може да профилактира внезапната сърдечна смърт. С напредването на сърдечната недостатъчност, пациентите са подложени на много по-висок риск от инвалидизация, развитие на животозастрашаващи аритмии и смърт.
Специалистите препоръчват имплантирането на устройство за сърдечна ресинхронизация да се прилага в ранната фаза на заболяването. Навременното и правилно прилагане на тази терапия може напълно или частично да възстанови нормалната функция на сърцето и да предпази пациента от чести хоспитализации, да подобри качеството на живот, да понижава смъртността и да предпази пациента от трансплантация на сърце.
Имплантирането на устройството отнема 2-3 дни болничен престой, а пациентът се възстановява бързо, като още на следващия ден след процедурата се връща към ежедневните си навици и начин на живот.
За първи път в България, проф. Светослав Йовев е имплантирал РМ – CRT - Р за лечение на пациент със сърдечна недостатъчност през 2002 г. , както и за първи път в страната през 2006 год. е имплантирал CRТ – D за лечение на пациент със сърдечна недостатъчност и тежки ритъмни нарушения.
През същата година за първи път е имплантирал РМ с възможност за домашно проследяване – Home-Monitoring. През 2013 г. за първи път в Югоизточна Европа е имплантирал РМ – Pro – IMR CRT – D – електрокардиостимулатор за лечение на сърдечна недостатъчност и тежки ритъмни нарушения, съвместими с ЯМР.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
28-годишен арестуван сириец избяга от болница в Бургас
Тръмп ще говори със Зеленски и Путин за спирането на войната в Украйна
Русия започва серийно производство на Орешник в ''най-скоро време''
28-годишен арестуван сириец избяга от болница в Бургас