26 са положителните ХИВ резултати от мащабна програма за безплатно и анонимно изследване в цялата страна.
Организатор на кампанията, която се провежда за четвърта поредна година, е фондация АЙВЪР. Инициативата се осъществява на всички 200+ обекти на верига лаборатории.
Тестовете за ХИВ по програмата са от четвърто поколение и изискват венозна кръв. Благодарение на това, те предоставят надежден резултат след рисков секс двойно по-бързо (на 45-и ден) от всички видове бързи тестове (на 90-и ден).
През 2024-та година са осъществени 3120 ХИВ теста във всички области на България, като 26 от тях са положителни. Позитивни ХИВ резултати са отчетени в девет от областите.
Два от случаите са установени в изключително малки населени места, които не са областни градове и в които няма офис на Регионална здравна инспекция (РЗИ). 23 от положителните ХИВ резултати са при мъже, а другите три са при жени.
За ХИВ няма окончателен лек, но има поддържащо лечение. В повечето случаи терапията е под формата на една или две таблетки дневно. Лечението е безплатно за всички, не зависи от здравноосигурителен статус и се предоставя от Министерство на здравеопазването.
И през 2024-та, хората, живеещи с ХИВ в България посещаваха своята клиника всеки месец, на всеки два месеца, или на всеки три месеца, просто за да получат рецепта за лекарства. По време на повечето от тези посещения, пациентите нито получават преглед/консултация от лекар, нито дават кръвни проби. Подобрение в тази сфера е възможно, ако клиниките започнат да изписват рецепти за период от шест месеца за пациентите в стабилно състояние. Друг вариант е оптимизация на клиниките, която ще им позволи да изпращат лекарства до адреси, посочват от фондация АЙВЪР.
На срещи в Министерството на здравеопазването е поставен проблема с липсата на национална програма за двете профилактики, които предпазват от ХИВ. ПрЕП (пре-експозиционна профилактика) и ПЕП (пост-експозиционна профилактика) са силно ефективни методи за защита от ХИВ, но са скъпи и изключително трудно достъпни в страната, казват от фондацията и допълват, че в малкото аптеки, където се продават ПрЕП и ПЕП в България, липсват количества.
„Това е сериозен проблем, защото липсата на профилактика, която предпазва от ХИВ, може да доведе до разпространение на инфекцията“, казва Явор Конов, председател на
фондация АЙВЪР.
Какво е добре да знаете
Положителните резултати за ХИВ не са достатъчни за поставяне на диагнози и трябва да бъдат потвърдени с по-висок клас изследвания.
Хората с потвърден положителен резултат за ХИВ имат право на безплатно поддържащо лечение, осигурено от Министерството на здравеопазването.
Поддържащото лечение за ХИВ се отпуска в тези 5 клиники.
Хората, живеещи с ХИВ, които приемат и се придържат към своята терапия, вече живеят толкова дълго и продуктивно, колкото хората, които нямат ХИВ.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Пенко Господинов е най-добър актьор на кинофестивала във Флоренция
Защо много градове са на режим, а София няма проблем с водата?
'Вашингтон пост' съкращава 100 сътрудници
Зелен билет два дни в София заради мръсния въздух