
Като ключов елемент на човешките права и устойчивото развитие, защитата на правата на хората с увреждания сега е по-важна от всякога: глобалната пандемия от коронавирус, която обхвана целия свят, най-тежко се отрази именно на тях. Създаването на приобщаващо бъдеще след COVID-19 е наистина необходимо и това е визията, на която е посветен през тази година Международният ден на хората с увреждания.
Израел се гордее с голямото разнообразие от мерки и законодателство, приемани в продължение на много години, които гарантират равни права за хората с увреждания, защитават ги от дискриминация и осигуряват специално образование за всички деца и ученици с увреждания, техните потребности се посрещат адекватно във всяко учебно заведение, което посещават.
Обществените зони и транспортът почти винаги са достъпни за инвалидни колички, а равните възможности за заетост са защитени чрез антидискриминационни закони. От работодателите с над 100 служители както в частния, така и в публичния сектор, се изисква по закон да наемат хора с увреждания, съответно три и пет процента от общата им работна сила.
В страната има повишено разбиране за необходимостта хората с увреждания да имат гарантиран достъп до информация, особено по време на пандемията. Уебсайтът Bizchut предоставя на потребителите изчерпателна база данни за правата на хората с увреждания, докато уебсайтът „Kesher Organization“ насърчава качеството на живот и правата на семействата на деца и възрастни със специални потребности. Тези асоциации са само две от множеството организации на гражданското общество, които работят за насърчаване на правата на хората с увреждания в Израел.
Частният сектор също мобилизира своите предприемачески способности за подобряване на качеството на живот на хората с увреждания и осигуряване на техния достъп до информация. За тази цел през последните години бяха разработени редица иновативни услуги и технологии за достъпност.
Таблет на технологичен стартъп прави приложенията достъпни за слепи хора и хора с увредено зрение със своя динамичен тактилен интерфейс, а специална услуга дава възможност на хора, които са глухи или с увреден слух, да общуват по телефона, като преобразуват текст в реч и обратно, в реално време.
Усилията на израелското правителство да култивира иновационна екосистема и да улесни предприемачеството позволиха на предприемачите да създадат по-достъпен свят за хората с увреждания. Преносимо интелигентно устройство, което може да чете текст, да разпознава лица и да идентифицира предмети не само промени живота на десетки хиляди хора по целия свят, нещо повече - беше обявено за най-доброто изобретение за 2019 г. от списание „Time“.
Друга израелска стартъп компания създаде робот - екзоскелет, който позволява на хората с наранявания на гръбначния стълб да стоят изправени, да ходят и да се изкачват и слизат по стълби. Това са само някои от наистина уникалните творения, които „нацията-новатор“, е създала.
Докато светът отбелязва Международния ден на хората с увреждания, Израел се гордее с това, което е направил, за да гарантира пълно равенство и достъпност за хората с увреждания. Оставаме ангажирани с иновациите и сътрудничеството за постигане на пълна интеграция и достъпна среда за всички хора с увреждания в Израел и навсякъде по света.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Johnny B Goode
Путин се оплакал на Нихамер, че Украйна саботирала мирните преговори
Ivo RadAr
Как пропагандната машина на Сталин изтрива хора от снимките
230 млрд баксов
Китай затваря въздушното си пространство за Боинг и Еърбъс на руски авиокомпании
Lyubo
БСП гласуваха против приемането на Националния план за въвеждане на еврото