Как да разпознаете, че детето има проблем със слуха

ИСУЛ отпразнува 25-годишнината от поставянето на първия имплант за възстановяване на слуха. Методът е известен като кохлеарна имплантация

OFFNews 30 септември 2024 в 09:43 1199 0

кръгла маса

Снимка УМБАЛ "Царица Йоана-ИСУЛ"

Участници в кръглата маса, организирана от Клиниката по УНГ болести на ИСУЛ

Глухотата е сериозен проблем, който оказва значително влияние върху развитието на децата. Статистиката сочи, че около 2-3 на 1000 новородени деца се раждат с частична или пълна глухота.

Според изследванията, децата с нелекувана загуба на слуха имат забавяне в развитието на речта и комуникационните умения. Ранната диагноза и интервенция – кохлеарните импланти могат да върнат слуха и значително да подобрят шансовете за пълноценно развитие на детето. Определени сигнали могат да ориентират родителите, че детето им има проблем със слуха. 

Кои са сигналите за проблем със слуха

- липса на реакция към силни звуци;

- затруднения при следването на разговори;

- забавено развитие на речта;

- често питане "Какво?" или нужда от усилване на звука на телевизора.

Как глухотата се отразява на децата

Не всички деца се раждат глухи. При някои от тях слухът може да се загуби в по-късен етап от живота им поради различни причини - инфекции (напр. менингит), травми на главата, излагане на прекомерен шум или като страничен ефект от медикаменти. Според изследванията, децата с нелекувана загуба на слуха изпитват забавяне в развитието на речта и комуникационните умения, което води до затруднения в социалното и академичното им развитие. Важна е ранната диагноза и интервенция – кохлеарните импланти могат да върнат слуха и значително да подобрят шансовете за пълноценно развитие на детето.

Първата кохлеарна имплантация в България - начало на 25-годишна традиция

Първата кохлеарна имплантация в България е извършена на 16 юни 1999 г. в УМБАЛ „Царица Йоанна“ – София. Тази операция бележи значителен напредък в лечението на глухотата в страната и отваря нови възможности за пациенти със загуба на слух. Операцията е извършена от проф. Милан Профант и проф. И. Ценев. Първите двама пациенти, подложени на имплантацията, са Л.А., 9-годишно дете, и Д.Б., 3-годишно дете. След успешното поставяне на кохлеарните импланти и двамата пациенти възстановяват слуха си, което драстично променя живота им и им осигурява възможност за нормално развитие и комуникация.

През 2000 г в УМБАЛ „Царица Йоанна“ е създаден Първият Център по кохлеарна имплантация в България към Клиниката по ушно-носно-гърлени болести.

Центърът, чийто ръководител днес е проф. д-р Диана Попова, обединява екип от специалисти в различни области – хирургия, аудиология, отоневрология, фонопедия и слухово-речева рехабилитация, които работят заедно за пълното възстановяване и адаптация на пациентите. В него се извършват както пред- и следоперативни прегледи, така и настройката на речевите процесори, които играят ключова роля за качеството на звука след имплантацията.

Какво представлява операцията по поставянето на слухов имплант

Кохлеарната имплантация е сложна хирургическа процедура, при която се поставя имплант в ухото, който стимулира слуховия нерв и дава възможност на пациента да чува. Тази технология е особено ефективна за хора с тежка или пълна загуба на слух, които не могат да бъдат подпомогнати с традиционни слухови апарати.

Кохлеарната имплантация е една от най-революционните технологии в областта на слуховата рехабилитация. Въведена за първи път в края на 20-ти век, тази технология е дала възможност на хора със значителна загуба на слух да чуят отново или дори за първи път. Първоначално методът използва основни технологии за директно стимулиране на слуховия нерв чрез имплант, който преобразува звуковите вълни в електрически сигнали.

Съвременните кохлеарни импланти са далеч по-прецизни и компактни. Днес те включват електроди, които покриват по-широк диапазон от звукови честоти, което позволява по-добро възприемане на реч и околна среда. Устройствата са станали миниатюрни и се интегрират почти невидимо в ухото, а настройката на речевия процесор дава възможност за индивидуална корекция спрямо нуждите на всеки пациент.

Модерните импланти са не само по-прецизни, но и по-умни. С помощта на дигитализацията и свързаността, днешните устройства предлагат възможности за безжично свързване със смартфони, телевизори и други източници на звук, което улеснява ежедневното им използване.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Спас Малинов, който оцеля от лавината, която погуби 11 души