Въвеждането на плащане за кръводаряването няма да преодолее лошите практики, които наблюдаваме в момента. На това мнение е адвокатът по медицинско право Калина Михайлова, която коментира проекта за промени в Закона за кръвта, кръводаряването и кръвните продукти по Bulgaria ON AIR.
Според този законопроект кръводарителите ще получават половин надница, два дни платен отпуск, ваучер за храна за по-висока сума от досегашната и ще им бъдат заплащани транспортните разходи.
"Подобно въвеждане на възмездяването, дори на доброволен акт като кръводаряването, може да стимулира по-големи проблеми, а проблемите в системата ще останат нерешени", категорична бе Михайлова.
Кръводарителите ще получават ваучер за половин надница
"Държавата се опитва да повиши стимулите, така че да даде възможност на кръводарителите да са по-активни в донорските ситуации, ако здравословното им състояние го позволява. Недопустимо е да се говори за легализация на продажба на кръв", заяви адвокатът по медицинско право Мария Петрова.
Според нея в случая не става дума за търговия с кръв, тъй като черен пазар съществува, защото кръвта е "безценен продукт, който не достига".
"Имаме ли нужда от кръв, държавата трябва да я осигури. Центровете по трансфузионна хематология не са добре финансирани и работата в тях определено куца", каза още Петрова и допълни: "Към момента има много малка субсидия, която се отпуска на кръводарителите под формата на хранителни продукти и възможността да отсъстват от работа. Хората, които кръводаряват, трябва да ползват поне два дни отпуск за сметка на държавата", посочи тя.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Задържаха руски кораб за умишлена повреда на кабел между Финландия и Естония
Алфа Рисърч: Българинът е оптимист за личното си благо, но не и за това на държавата
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас