Антителата, образувани след преболедуване от коронавирус, бързо избледняват. Тестовете не са достатъчно надеждни, за да знаем дали техният брой е протективен - т.е. достатъчен, за да ни предпази от нова инфекция. Затова няма смисъл да си правим тестове за антитела.
Това коментира вирусологът доц. Любомира Николаева-Гломб в интервю за сутрешния блок на Нова телевизия. Това е и нейното обяснение на въпроса защо не се дава зелен сертификат след тест за антитела, както и защо срокът на зеления сертификат е по-кратък за преболедували, отколкото за ваксинирани.
„Това, което се знае е, че антителата, които се образуват в резултат на коронавирусната инфекция, много бързо избледняват и организмът бързо забравя срещата си с който и да е от коронавирусите. Наистина ние познаваме Sars-Cov-2 по-малко от две години и знанията ни са от тогава, но нямаме основания да смятаме, че този вирус ще се различава от останалите", заяви доц. Гломб.
Наличните сега тестове за антитела търсят антитела срещу спайк протеина на коронавируса, но това все още не означава, че това антитяло има вируснеотрализираща активност. Това може да се разбере само в постановката на вируснеутрализираща реакция. Такъв тип изследвания са скъпи, а тестовете, които се използват по цял свят, са „сурогатни” тестове, полезни за епидемиолозите, поясни вирусологът.
„Не мога да разбера защо толкова лекари казват да не се ваксинираме, ако имаме високи антитела. Може би защото не са си направили труда да прочетат и да се държат в час в морето от информация за ролята на антителата в имунитета. Те имат своята роля, но няма стандартизиран и валидиран метод, който да каже – това е границата от антитела, при която ти си защитен от преболедуване", посочи още вирусологът.
Тя коментира и твърдения на работещи в COVID отделения медици, които казват, че нямат нужда от ваксинация, защото имат имунитет, срещайки се всекидневно с вируса:
"Лекарите, работещи в COVID отделения, са в ежедневен контакт с COVID. Те непрекъснато си гъделичкат имунитета да бъде в достатъчно напрегнато състояние, но това се отнася за хора, които са в ядрото на бурята. Антителата са най-различни видове, а тестове, които са разработени сега, не дават достатъчно достоверни данни, че става въпрос за протективен имунитет."
Според доц. Гломб от вирусологична гледна точка издаването на сертификат след поставянето на първа доза ще създаде проблем. Тя препоръчва ваксинираните да ограничат контактите си в периода между двете дози и 14 дни след втората.
Вчера властите разрешиха временен (едномесечен) зелен сертификат и на ваксинираните само с първа доза. Той обаче ще важи само на територията на България.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
5745
21
22.10 2021 в 17:47
1331
19
22.10 2021 в 17:38
1331
18
22.10 2021 в 17:37
Това, че Луй Пастьор е успял с умрели кокши вируси не означава, че само това е единственият начин. Идеята е важна, не да сме като коне с капаци.
Отделно, РНК ваксини се разработват от 30 години. Отделно №2 - ако не ти харесват РНК ваксините, набий си векторна.
1331
16
22.10 2021 в 17:33
Последни коментари
WSJ: Руска зенитна ракета е свалила азербайджанския самолет
Алфа Рисърч: Българинът е оптимист за личното си благо, но не и за това на държавата
WSJ: Руска зенитна ракета е свалила азербайджанския самолет
Фалстарт на ски сезона: Боровец без ток, Витоша недостъпна заради непочистени пътища
WSJ: Руска зенитна ракета е свалила азербайджанския самолет