Волейболистите ни записаха първи успех в европейските квалификации

OFFNews 13 януари 2021 в 21:23 2048 0

България стартира победно европейските квалификации в Хадера (Израел). В първия мач от група Б нашита сразиха Австрия с 3:1 (25:21, 20:25, 25:19, 25:22 ). Двубоят продължи 101 минути. Стартът е отличен и е първа стъпка към спечелване на турнира.

Селекционерът Силвано Пранди започна със следния стартов състав: Георги Сеганов, Цветан Соколов, Тодор Скримов, Мартин Атанасов, Алекс Грозданов, Николай Къртев, либеро Владислав Иванов (Димитър Димитров, Стефан Чавдаров, Аспарух Аспарухов).

Дуелът стартира равностойно. След победата над Израел с 3:0 австрийците показаха много голям хъс и опит да се противопоставят на България. Нашите отвърнаха със стабилна и мотивирана игра. За съжаление отново се появиха известните слабости в посрещането. Първият гейм продължи точка за точка до 21:21, когато Тодор Скримов имаше ключова роля за успеха. Посрещачът ни застана на крайната линия и направи два аса. Така България взе гейма и важно предимство в мача.

Австрия обаче не се предаде. Равностойната ситуация във втората част продължи до средата на гейма. Тогава вторият разпределител Максимилиан Талер, който игра през изминалия сезон за Монтана, влезе за сервис, а след неговите изпълнения противникът се откъсна в резултата 19:17. Българите допуснаха грешки и разликата нарасна на 21:18. Скримов отново се опита чрез начален удар да промени ситуацията, но този път нещата не се получиха. Той записа само един ас. Съперникът запази аванса си и изравни резултата 1:1.

В третия гейм Пранди заложи на пременен състав, като на полето започнаха Аспарух Аспарухов в посрещане и Стефан Чавдаров в центъра. Това даде свежест като волейболистите ни отново стабилизираха играта си. След десета точка нашите взеха преднина, запазиха я и спечелиха гейма с разлика. Пранди заложи отново на смените, а четвъртият гейм отново тръгна равностойно. В решителните минути обаче „лъвовете“ показаха по-голям характер и класа. Този път с решаваща роля за успеха бе Алекс Грозданов, който игра много силно през целия мач. В най-важния момент сервисът му бе блестящ, включващ и два аса, а след изпълнението му България взе преднина и спечели четвъртия гейм за крайната победа.

Най-резултатен бе Цветан Соколов със 17 точки (2 блокади), с 15 се разписа Алекс Грозданов (2 аса, 2 блокади). С 12 точки завърши Тодор Скримов (4 аса). За съперника Никлас Кронталер бе над всички с 20 точки (2 аса, 1 блокада), 12 реализира Максимилиан Ландфаарер (1 блокада).

В следващата си среща България ще се изправи срещу домакините от Израел. Двубоят е днес, 14 януари от 19 часа и ще бъде излъчван по БНТ 3.