Върховният административен съд отмени цялата Наредба за условията и реда за провеждане на граничен здравен контрол на Република България, тъй като при приемането ѝ през 2006 г. не е публикувана за обществено обсъждане.
Въпросната наредба определя какви правомощия имат органите на граничния здравен контрол по време на пандемията от COVID – например да поставят под карантина хора и товари, да изискват доказателства за имунизации, да издирват контактите на болни и хора, за които има съмнение, че са болни и пр.
Тя беше сред основните правни инструменти при пътуване по време на пандемията.
Порокът беше установен с влязло в сила решение още миналата година, но тъй като тогава бяха оспорени само няколко текста от нея, ВАС отмени единствено тях. След това обаче наредбата за граничния здравен контрол е оспорена в цялост и днес съдът обяви всичките ѝ разпоредби за незаконосъобразни, съобщи "Лекс".
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
2956
1
27.10 2025 в 18:43
След скандала с ордена 'Бял орел' Зеленски няма да отиде на конференцията за възстановяване на Украйна в Гданск
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Увеличават пенсията за старост, вдигат се и други