Върховният административен съд обезсили определението на Административен съд София – град, с което АССГ постанови, че договорът за доставката на скенери за митниците е поверителен и е търговска тайна. Според ВАС това не е работа на административния съд и обяснява подробно защо.
С друго определение от август т.г. АССГ е прекратил производството по същото дело и го е изпратил по подсъдност на Софийския градски съд. Следва образуване на дело на смесен 5-членен състав от трима представители от Върховния касационен съд и двама от ВАС за спора дали договорът представлява или не търговска тайна. Едва след решаването му определеният компетентен съд трябва да се произнесе по допустимостта и основателността на предявения спор, както и за исканията за спиране изпълнението на оспорен административен договор и другите процесуални искания.
ВАС смята, че доказателствата по делото не следва да се предоставят на дружеството жалбоподател, което не е конституирано като надлежна страна по делото до насрочването му за разглеждане по същество. Споровете за редовността и допустимостта на процесуалните действия на страните са обуславящи за спора по същество и могат да се разгледат само от определения компетентен съд, обясняват върховните магистрати.
"Подаването на жалба за оспорване действителността на договор и завеждането на дело пред съд не пораждат задължение на съда да събира доказателства. Съдебно-административното производство не е способ за събиране на доказателства, каквато е заявената в жалбата на "ДАНЛЕКС 78" ЕООД цел - да се събере от съда договора, за който се твърди, че е сключен в специално производство, по което жалбоподателят не е страна. Израз на диспозитивното начало в административния процес е задължението на жалбоподателя да предяви искане за започване на съдебното производство, в което да означи предмета на оспорване", се казва в мотивите на ВАС.
ВАС приема, че достъпът до договора следва да се осъществи по нормативно установения ред: за достъп до обществена; класифицирана; съдържаща търговска тайна или друг вид информация.
Решението е окончателно.
Скандалът с митническите скенери пламна през юли т.г. след медийна публикация, че България може да загуби 100 млн. лв. европейско финансиране и дори да бъде наказана заради задкулисни игри в митниците. В него бе забъркано името на бившия финансов министър Асен Василев
Василев обясни, че през август 2023 г. Агенция "Митници" пуска открита процедура по ЗОП за обществена поръчка. Участват няколко доставчици на оборудване, но някои от тях обжалват и ВАС прекратява процедурата на 16 януари 2024 г. Агенция "Митници" информира участниците, че процедурата е прекратена. С това се изчерпва участието на кабинета "Денков".
През юни 2024 г. обаче служебният кабинет решава да пусне нова засекретена, по думите на Василев, поръчка, а не отворена процедура по ЗОП. Служебното правителство подписва договор за доставка на оборудване през юни 2024 г.
Съпредседателят на "Продължаваме промяната" обвини "другарите от Симеоново" в замесването на името му.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Датчаните се чудят как да реагират на заплахата на Тръмп за Гренландия
Датчаните се чудят как да реагират на заплахата на Тръмп за Гренландия
На живо: Кирил Петков коментира клипа със сенсея
Лидерът на 'Алтернатива за Германия' пред Илон Мъск: Хитлер беше комунист