Прокуратурата в Пловдив заведе дело срещу 55-годишната Вероника Иванова заради разрушаването на емблематична сграда в града, обявена за културна ценност. Ако вината й бъде доказана в съда, Иванова е заплашена от затвор до 5 г. и глоба между 2000 лв. и 10 000 лв.
Разрушената сграда е собственост на известния търговец Васил Куцоглу и е със статут на архитектурно-строителна недвижима културна ценност. Била е построена през 1910 г. като жилище на богатия предприемач от архитект Йосиф Шнитер.
Собствениците на имота са имали разрешение да я реставрират, тъй като носещата конструкция била монолитна и нямало опасност от срутване.
Иванова е била пълномощник на фирма за строителство и покупко-продажба на недвижими имоти. Дружеството закупило имота с необитаемата сграда. Обвиняемата е знаела, че става въпрос за културна ценност и е под закрила. Първоначалната идея била постройката да се реставрира, да се дострои и да се продаде. През 2018 г. фирмата потърсила професионална помощ от архитект и бил изготвен проект за реконструкция. Проектът включвал запазване на фасадата с декоративните пластики и допълване на изчезнали фрагменти.
Имало и положително становище от Националния институт за недвижимо културно наследство, съгласуван с Министерството на културата. Въз основа на него през март 2019 г. главният архитект на район „Централен“ в Пловдив издал разрешение за ремонт, възстановяване и реконструкция на съществуващата сграда, но не и за срутването й.
Въпреки това, на 5 юни 2019 г. Иванова се свързала със строителна фирма, за да изпрати багер в имота на „Гладстон“ №12. Тя обяснила на собственика, че машината трябва да събори парче от едната стена. Когато човекът си тръгнал, Иванова наредила на багериста да събори и другите две стени. На другия ден отпадъците били извозени.
Междувременно започнало разследване на причините постройката да бъде съборена, вместо реконструирана и възстановена.
По делото са били разпитани свидетели, назначени са строителни експертизи, според които състоянието на сградата е било задоволително и атмосферните условия не са довели до повреди. Било е установено, че действията по премахване на постройката не са били съгласувани и одобрени от Министерството на културата и са извършени в нарушение на Закона за културното наследство.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Задържаха руски кораб за умишлена повреда на кабел между Финландия и Естония
Алфа Рисърч: Българинът е оптимист за личното си благо, но не и за това на държавата
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас
Орбан: Унгарската компания MOL иска да купи рафинерията на ''Лукойл'' в Бургас