Конституционният съд остави в сила задължителното отнемане на коли от пияни или дрогирани шофьори. Решението бе взето със 7 на 5 гласа.
КС не установи противоречие с основния закон на разпоредбата от Наказателния кодекс, според която от 2023 г. хванатите да шофират след употреба на алкохол и наркотици задължително „се прощават“ с колите, с които са извършили престъплението, ако са тяхна собственост, а ако не са – плащат равностойността им.
Той отхвърли исканията на Наказателната колегия на Върховния касационен съд (ВКС) и на съдията Районен съд – Свиленград Добринка Кирева тя да бъде обявена за противоконституционна.
Решението е подписано с особено мнение от Павлина Панова, Надежда Джелепова, Соня Янкулова, Борислав Белазелков и Галина Тонева, предава "Лекс".
Що се отнася до критиките, че се отнема не само колата, която е собственост на пияния или дрогиран шофьор, а и се предвижда той да бъде осъден да плати нейната равностойност, ако е чужда, КС заявява, че така „се провежда именно конституционният принцип на равенство на гражданите пред закона“.
„Отнемането на паричната равностойност на МПС, когато не е собственост на дееца, осигурява конституционния принцип на равнопоставеност на гражданите пред закона, тъй като в противен случай лицата, извършили едно и също престъпно деяние, биха били третирани различно според това дали моторното превозно средство е собственост на дееца, или на друго лице“, заявява съдът.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Ето защо подлез до Борисовата градина бе боядисан в зелено
Дара се отказа да пее на фестивал с проруски изпълнители
Две български фирми са мамили с фалшиво немско масло 'Deutsche Markenbutter'
Русия обмисля пълна забрана на износа на дизел