Антикорупционната комисия, ръководена от Сотир Цацаров, който е в оставка, отказа да съгласува промените в Закона за съдебната власт заради разпоредбите за закриването на специализираното правосъдие.
Проектът за промени в ЗСВ е внесен от правосъдния министър Надежда Йорданова.
КПКОНПИ се мотивира с това, че специализираното наказателно правосъдие в България, създадено през 2011 г., е в отговор на препоръките на Европейската комисия по механизма за сътрудничество и проверка. Заради предложението за закриването му "се налага като задължително условие да се извърши обективен и точен анализ за ефективността и качеството за периода на цялостното му съществуване, който от началото на 2012 г. и до момента липсва", пишат от Комисията "Цацаров".
И допълват, че е неправилен изложеният аргумент в доклада на министъра, че "въведената специализация влиза в колизия със стандартите, формулирани в Становище № 15/2012 на Консултативния съвет на европейските съдии".
"С Решение № 10 от 2011 г. по конституционно дело № 6/2011 г. и Решение № 6 от 27.03.2018 г. по конституционно дело № 10/2017 г. на Конституционният съд на Република България е обявено, че специализираните наказателни юрисдикции са съответни на Конституцията, както и че компетентността им не противоречи на основния закон. Това налага извода, че използваните аргументи в мотивите към законопроекта за закриване на специализирате наказателни съдилища и специализираните прокуратури са едностранни, субективни и неправилни", заключават от КПКОНПИ.
Комисията предоставя и данни за "еднаквите мащаби" на приключилите дела в Софийския градски съд и Специализирания наказателен съд, които използват института на споразумението. "Това оборва аргумента на вносителя на законопроекта за неефективността на специализираното правосъдие", пишат от КПКОНПИ.
"От направените констатации и препоръки в докладите на ЕК се налага извод, че специализираните институции са започнали да постигат съгласувани резултати що се отнася до заведени в съда и влезли в сила присъди по дела за организирана престъпност и отнемането на незаконно придобито имущество, както и че реформите са започнали да дават резултати. Това, от своя страна, води до несъотносимост на предложената мярка за закриване на специализираното наказателно правосъдие със заявената цел/приоритет за борба с корупцията", изтъкват от Комисията "Цацаров".
Решението е изпратено до Комисията по конституционни и правни въпроси и до Комисията по превенция и противодействие на корупцията при 47–ото Народно събрание.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег