По данни на Global Market Insights, през 2023 г. глобалният пазар за QA услуги (тестване и осигуряване на качеството на софтуерни продукти) се оценява приблизително на 40 милиарда долара. Прогнозите са, че инвестициите в сектора ще нарастват с двуцифрен темп през следващите години и се очаква да достигнат до 90 милиарда долара до 2030 г.
QA инженерите ще стават все по-ключов и неделим елемент за всеки софтуерен екип. А за добрата подготовка в тази толкова важна роля, SoftUni, най-голямата образователна институция у нас за качествено, достъпно и практическо обучение по технологични и дигитални науки, предлага най-задълбочената професионална програма по QA инженерство в България.
Каква е ролята на QA експертите?
QA експертите претърпяват съществено развитие през последните години. Ако доскоро работата им се асоциираше предимно с поддръжката на софтуера, днес вече те са съществена част от целия процес на разработването му. Наред с откриването на евентуални дефекти (бъгове), QA специалистите вземат активно участие в подобряването на процесите.
Според последни данни, в глобален мащаб над 56% от компаниите разчитат на интегрирани автоматизирани тестове, за да ускорят своите цикли на разработка, а ролята на QA експертите става все по-комплексна.
Днес икономиката е основно дигитална, а потребителите прекарват по-голямата част от времето си онлайн. Това създава необходимост от безупречно потребителско преживяване – в противен случай те просто ще изберат услугите на конкурентите.
Затова все повече компании наемат поне един QA експерт, а често изграждат и цели екипи, посветени на осигуряването на качеството на софтуера.
Колко ресурс се влага в QA?
Инвестициите в качественото осигуряване на софтуера нарастват значително с годините. През 2023 г. компаниите по света са инвестирали над 300 милиарда долара в подобряване на качеството на софтуера си, като тенденцията е тези цифри да продължават да растат.
Технологичните гиганти като Google, Amazon и Microsoft влагат милиони в своите QA отдели, за да осигурят безупречна работа на софтуерните си продукти. QA инженерите участват във всички етапи на разработка, а тяхната работа често спестява сериозни разходи, свързани с корекции на бъгове след пускане на продуктите на пазара.
Според проучване на LambdaTest, в повечето компании на всеки десет разработчици има между един и трима QA специалисти – това е средно в 53.90% от случаите, с малки вариации в зависимост от размера на компанията. Следващата група включва компании, където на десет разработчици се падат между четирима и шестима QA експерти – около 16,50%.
Около 53% от фирмите отделят между 10% и 25% от бюджета си за разработка и за тестови дейности. Най-активни в това отношение са средните и големите компании, съответно 58.30% и 55.20%. Допълнително, 23.6% от компаниите инвестират между 26% и 50% от бюджета си в QA, а близо 7% отделят над 50%.
Тези данни ясно показват нарастващото значение на QA дейностите за бизнеса.
В какво накратко се изразява работата на QA инженерите?
Работният ден на QA инженерите включва разнообразни задачи, които обхващат целия процес на тестване на софтуера. От проучване на изискванията на клиента и писане на тестови сценарии до изпълнение на ръчно и автоматизирано тестване, QA експертите са отговорни за всяка стъпка от проверката на качеството.
В зависимост от етапа на разработката, техните задължения могат да варират от тестване на нови функции до регресионни тестове на по-стари функционалности. Все повече QA специалисти използват инструменти за автоматизация, за да повишат ефективността си и да намалят времето за ръчно тестване.
Основни тенденции за развитието на QA професията
QA инженерите са в центъра на иновациите и ще продължат да бъдат критична част от екипите за разработка на софтуер. Сферата продължава да се развива и през следващите години се очакват няколко ключови тенденции в нея:
- Все по-силно интегриране на автоматизацията – автоматизираните тестове ще продължат да бъдат основен приоритет за компаниите.
- Повишено използване на изкуствен интелект и машинно обучение в процесите на тестване – това ще улесни откриването на грешки и предвиждането на проблеми на по-ранен етап.
- Роля, включваща по-разнообразни функции – QA инженерите ще имат все по-голямо участие в етапите на планиране и разработка, както и в поддръжката след пускане на продуктите.
Ако QA професията ви звучи интересна и желаете да се развивате в нея, записването в цялостната програма по QA инженерство в SoftUni приключва скоро и ви очаква.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
4I4ATA
Планира ли Сърбия да нападне съседни държави?
Деспин Митрев
И третият път не донесе късмет: Парламентът е все така без ръководство (гласувания)
Деспин Митрев
И третият път не донесе късмет: Парламентът е все така без ръководство (гласувания)
baba Yaga
Московска клиника предлага безплатно инвитро с ''материал'' от Павел Дуров