
Австралийски учени от Университета на Нов Южен Уелс (UNSW) са успели да преобразуват почти 50% от падащата светлина върху слънчевите панели в електричество, поставяйки по този начин нов рекорд в повишаване на ефективността на фотосоларните панели.
Изследователите се надяват това да доведе до по-евтини източници на възобновяема енергия.
"Това е най-висока ефективност, съобщавана някога, за превръщане на слънчева светлина в електричество", казва в изявление професор Мартин Грийн (Martin Green) от UNSW.
Този рекорд на ефективност е достигнат при тестове първо в Сидни, а после е независимо потвърден от Националната лаборатория за възобновяема енергия (NREL) в Съединените щати.
"Ние използваме търговски соларни клетки, но по нов начин, така че тези подобрения на ефективността са лесно достъпни за соларната индустрия", добави д-р Марк Кийвъс (Mark Keevers), ръководител на проекта.
Новата технология разделя слънчевата светлина в четири различни клетки, всяка оптимизирана за малка част от слънчевата светлина, която получават, което повишава нивото на ефективност, обясни проф. Грийн.
Грийн е обнадежден, че технологията може да се използва за слънчеви панели, монтирани на покривите на хората, които в момента имат много по-ниска ефективност.
Средната ефективност на съвременните соларни панели в момента е около 11-15% - това е процентът от слънчевата светлина, която пада директно върху панелите и бива преобразувана в електричество.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
08.12 2014 в 18:22
Последни коментари
Petio Petkov
Ангелов: Парламентът да избере нов оперативен щаб още днес
Човека
ГЕРБ изпревари Демократична България за комисия за Росенец
zuljin
Признаха Дерек Шовин за виновен за смъртта на Джордж Флойд
Окомер
Оперираният Борисов на обиколка из болнични стаи: И аз ората ми викаха: ''Не оди да риташ топка'', обаче акъл не расте (видео и снимки)
zuljin
Възможно е ваксината на Янсен да предизвиква тромбози