Компанията майка на Facebook - Meta, прекратява програмата си за проверка на фактите от трета страна в казуса и ще премине към т.нар. модел на общностни бележки, съобщи днес шефът на компанията Марк Зукърбърг, предаде Politico.
Във видеообръщение на корпоративния уебсайт на Meta Зукъбърг заяви, че компанията "ще се върне към корените си", като се съсредоточи върху намаляването на грешките, опростяването на политиките ни и възстановяването на свободното изразяване в своите платформи.
"По-конкретно, ще се отървем от фактчекърите и ще ги заменим с бележки на общността, подобно на X, като започнем в САЩ", обясни той.
Компанията не планира да прекрати проверката на фактите в ЕС, уточни компанията след въпрос от брюкселското издание, и ще прегледа задълженията си за модериране на съдържание в ЕС, преди да направи промени.
Този ход идва в момент, в който Meta и други технологични гиганти, се опитват да се сдобрят с бъдещата администрация на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп във Вашингтон. Meta също така постави дългогодишен републиканец начело на глобалната политика и включи в борда на директорите си главния съюзник на Тръмп - Дана Уайт.
Избраният от Тръмп за ръководител на Федералната комисия по комуникациите Брендън Кар коментира публикация в X, съдържаща съобщението на Зукърбърг, с меме, на което се вижда как актьорът Джак Никълсън кима ентусиазирано. Кар обещава да унищожи това, което определя като „цензурен картел“ в големите технологични компании.
"Фактчекърството" лумна през 2016 г.
Facebook стартира своята система за проверка на фактите с външни партньори през декември 2016 г. в отговор на нарастващите критики към ролята на компанията в изборите в САЩ, на които Тръмп за първи път спечели.
Други платформи като Twitter (вече Х) също започнаха да използват външни проверители на факти - докато милиардерът предприемач Илон Мъск не купи "Х" през 2022 г. Сайтът въведе функция, в която потребителите, а не външни проверители, можеха да добавят бележки на общността към вирусни публикации.
Освен социалните мрежи Facebook и Instagram, Мета притежава и управлява платформата за съобщения WhatsApp.
Решението на Зукърбърг идва по-малко от две седмици преди встъпването в длъжност на новата администрация на Тръмп в САЩ, в рамките на която Мъск ще поеме и нова роля, наблюдавайки новосъздадения „Департамент за правителствена ефективност“, изтъква Politico.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-1840
5
07.01 2025 в 21:54
1030
4
07.01 2025 в 20:51
/Технологичният милиардер Илън Мъск избухна в вулгарен изблик на своята платформа X посред сутринта в понеделник в отговор на чуждестранен студент, който го обвини в разпространение на фалшиви новини и призова Европейския съюз да го овладее.
„Илон Мъск бързо се превръща в най-големия разпространител на дезинформация в човешката история, отвличайки политически дебати в процеса“, пише Джони Аскола, финландски студент и активист за защита на Украйна. „ЕС трябва да вземе мерки!/ - от Raw Story
890
3
07.01 2025 в 20:42
-995
2
07.01 2025 в 18:48
Мъск е гнусно, маалоумно, лицемерно и лъжливо нищожество, което е толкова тъпо, че в момента единствените които го подкрепят с индийските ИТ паджити, докато леви и десни по целият свят го намразиха дружно!
Дните на Илон Мъск са преброени и единственото което ще му остане е песента на Лили Иванова, че не всичко е пари приятелю :)
1000
1
07.01 2025 в 16:58
Последни коментари
Тръмп поиска Гренландия и Панамския канал
Задават се тъмни времена, в които единствената идеология е идеологията на парите
Синът на Тръмп кацна в Гренландия, лидерите й отказаха да се срещнат с него
Тръмп поиска Гренландия и Панамския канал
Синът на Тръмп кацна в Гренландия, лидерите й отказаха да се срещнат с него