Външният министър на Франция Жан-Ноел Баро заяви, че Европейският съюз не би допуснал други държави да атакуват суверенните му граници - в отговор коментара на новоизбрания американски президент Доналд Тръмп, че не може да изключи употреба на военна сила за анексия на остров Гренландия.
В интервю за френско радио Баро добави, че не вярва, че Тръмп би предприел инвазия в Гренландия.
"Ако ме питате дали мисля, че Съединените щати биха нахлули в Гренландия, отговорът ми е "не". Но дали сме влезли в период, в който оцеляват най-силните? Отговорът ми е "да", заяви външният министър на Франция.
На пресконференция във вторник Доналд Тръмп не изключи - в отговор на журналистически въпроси - възможността от военна сила за придобиване на остров Гренландия и на Панамския канал. Те, по думите му, са от ключова важност за националната и икономическата сигурност на САЩ. Той коментира и че границата с Канада е изкуствено начертана линия и Канада би трябвало да е щат на САЩ. Не стана ясно доколко сериозно е това изказване.
Гренландия е автономна датска територия. На 4 януари премиерът на острова поиска независимост от Дания, а три дни по-късно синът на Доналд тръмп - Доналд Тръмп-младши, посети острова. Официалните власти обаче отказаха да се срещнат с него.
ЕК: Очакваме суверенитетът на държавите да бъде зачитан
ЕС очаква суверенитетът на държавите да бъде зачитан, това е основен принцип, с който работим, заяви днес говорител на Европейската комисия по повод думите на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, предаде БТА.

























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
19658
7
08.01 2025 в 21:26
3537
6
08.01 2025 в 19:48
3646
5
08.01 2025 в 16:56
11604
4
08.01 2025 в 16:33
3920
2
08.01 2025 в 15:46
6905
1
08.01 2025 в 15:05
Адолф Хитлер спечели за пети път избори в Намибия
'Възраждане' се опитва да яхне антиправителствените протести
САЩ: Целият Донбас за Русия, Украйна иска среща Зеленски-Тръмп
Великобритания наложи санкции срещу ГРУ заради покушенията и убийството с Новичок
В 5 РПУ момичета бяха вързани за пейка едно денонощие, твърди майката на 21-годишния арестуван Николай