Истинска истерия се разразява в руските социални мрежи по повод на упоритите слухове, че скоро във федерацията ще бъде въведен отново ергенски данък. Темата присъства вече и в медиите.
Дебатът, който се разразява, идва след като през септември стана ясно, че Русия ще налага високи глоби за „пропаганда на съзнателен отказ от раждане на деца“. Депутатите в Държавната дума вече са започнали разглеждането на такъв законопроект. Предложението е да се забрани пропагандата на бездетността в интернет, медиите, филмите и рекламите. Също така да се въведе административна отговорност за подобно „неуважение и агресия“ - до 400 хил. рубли за физически лица, до 800 хил. рубли за длъжностни лица и до 5 млн. рубли за юридически лица.
Връщането на ергенския данък би било логичен ъпгрейд в тази посока, тъй като в Русия в момента назрява много сериозен демографски проблем. Във все повече руски семейства се налага бездетен или еднодетен модел на семейство, а в същото време страната се пълни с имигранти от централноазиатските държави, които по правило са многодетни мюсюлмани. Лошите демографски данни се допълват и от войната в Украйна, която до момента е отнела живота на стотици хиляди руски мъже.
Руското правителство или Държавната дума все още не са обявявали конкретно намерение да въведат данък върху бездетността. Но зачестява публичното говорене по темата.
Жомарт Алиев, заместник-ректор на Руския държавен социален университет (РДСУ), наскоро обяви, че специалисти от ВУЗ-а са разработили критерии за въвеждане на „данък бездетност“. Предлага се той да бъде добавен към имуществените данъци, данъците върху наследството и данъка върху доходите. Според Джомарт Алиев като мерки за борба с бездетността към данъка върху доходите трябва да се добавят 3%, към данъка върху наследствата - 5%, а към данъка върху недвижимите имоти - 0,5%. На хората, които не могат да имат собствени деца, той предложи да си осиновят такива, за да избегнат плащането.
Същата идея - за въвеждане на ергенски налог, излезе и депутатът от Думата Андрей Гурульов (член на Комитета по отбрана), позовавайки се на съветския опит. На което се противопостави Нина Останина, ръководител на Комитета на Държавната дума по защита на семейството, бащинството, майчинството и детството. Според нея подобна инициатива ще предизвика страх и недоверие към властите сред руските граждани.
"Затова първо е необходимо да се решат проблемите, които карат младите семейства да се страхуват да имат дете. Става дума за цял комплекс от мерки - от осигуряване на детски ясли, безплатно образование до решаване на жилищните въпроси", смята тя.
Друг депутат, Евгений Фьодоров, член на комисията по бюджет и данъци в Думата, също се обяви за въвеждане на данък върху бездетността. В ефира на радиостанция „Говорит Москва“ той заяви, че тази концепция за отчисления в хазната в годините на СССР се е доказала като „нелоша“.
„Въвеждането на данък върху бездетността, както в Съветския съюз, би било добра идея. Необходимо е да се стимулира раждането на деца, включително чрез майчинските. Ако няма достатъчно пари затова, е необходимо да се въведе данък“, каза Фьодоров.
Семействата само с едно дете също да плащат
Юрий Крупнов, председател на Надзорния съвет на Института по демография, миграция и регионално развитие, изрази още по-радикално мнение по повод перспективата за въвеждане на данък върху бездетността в разговор с „Московский комсомолец“.
„Тази инициатива не се появява за първи път и е най-обикновено прекопиране на съветския опит. Според мен, ако искаме да бъдем сериозни, не трябва да говорим за данък върху бездетността, а за данък за семействата с малко деца. Защото дори за да възстановим простото демографско възпроизводство в Русия, е необходимо половината от семействата да имат три или четири деца. Всичко останало няма да реши проблема с демографията", смята той.
Вече се обсъждат и конкретни и то твърде шокиращи размери на налога.
Данъкът върху бездетността трябва да възлиза на 30-40 хил. рубли на семейство. Това заяви по НТВ Алексей Зубец, директор на правителствения Институт за социално-икономически изследвания.
„Цената на демографския проект е няколко десетки трилиона рубли годишно. За да се осъществи той, тези пари трябва да дойдат отнякъде. Затова трябва да има данък върху бездетността и той трябва да е голям“, каза икономистът.
Според него размерът на данъка в проценти трябва да зависи от размера на доходите на бездетното семейство. Но средно в абсолютни цифри той трябвало да варира от 30 до 40 хил. рубли (300-400 евро), които трябва да отидат „за издръжката на допълнително дете в друго семейство“. (Б. ред. - Според Росстат средната заплата във федерацията в момента е 85 000 рубли или около 850 евро).
Данък върху бездетността се предлага да бъде въведен и за тези, които не могат да имат деца по медицински причини.
„Независимо от причината, поради която едно семейство е бездетно, то трябва да плаща“, каза Зубец.
Освен това икономистът предлага да се облагат с данък и семействата с едно дете. Според него „нормалното семейство е семейство с две деца“.
„Ако в семейството има само едно дете, трябва да има данък малодетност. Само трябва да е в намален размер“, каза той.
Зубец обясни предложенията си единствено с думите, че раждаемостта и демографията „не са въпрос на морал, а на оцеляване на обществото“.
Ергенският данък в СССР и НРБ
Ергенски данък се плащаше и във времената на Съветския съюз. Той е въведен през ноември 1941 г. и остава в сила до 1992 година. Бездетните мъже на възраст от 20 до 50 години и бездетните омъжени жени на възраст от 20 до 45 години тогава са плащали 6% от заплатата си на държавата. Налогът е спирал да се събира при раждане или осиновяване на дете и продължавал да се събира отново при смърт на единствено дете в семейството. От края на 80-те години на миналия век от данъка са освободени младоженците в рамките на една година от регистрацията на брака.
В България този данък е въведен с Указа за насърчение на раждаемостта и многодетството, обнародван в края на юни 1951 г. Ергенският данък е в размер на 5% върху доходите на всички "неоженени, неомъжени, овдовели, семейни и разведени без деца, на възраст от 21 до 45 год. за жените и до 50 години за мъжете". Указът освобождава онези, които имат загинали деца във Втората световна война или в борбата срещу фашизма. Освобождава и онези, които сключат брак – до 1 година от сключването му, както и до две години от смъртта на дете. Освобождават се и "учащите се в средните и висшите училища на възраст до 25 години, ако не получават доходи".
Родителите, чиито деца са починали, също плащат ергенски данък. С ПМС № 61 / 28.12.1967 г., в частта, озаглавена „Материално поощрение“ размерът на налога се увеличава двойно - "за неомъжените и неоженените над 30-годишна възраст, както и за семейните без деца след 5-годишен брак размерът на този данък да се увеличи от 5 на 10%". Налогът е отменен през 1992 г.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1000
13
14.10 2024 в 08:26
1005
12
13.10 2024 в 21:17
9352
11
13.10 2024 в 19:31
1010
10
13.10 2024 в 17:31
2114
9
13.10 2024 в 17:05
22258
8
13.10 2024 в 16:39
като Чингис хан
-880
7
13.10 2024 в 16:16
890
6
13.10 2024 в 16:16
Няма какво да ги спре - ни мозък, ни морал.
1010
5
13.10 2024 в 15:54
3256
4
13.10 2024 в 15:28
Последни коментари
WSJ: Руска зенитна ракета е свалила азербайджанския самолет
Алфа Рисърч: Българинът е оптимист за личното си благо, но не и за това на държавата
WSJ: Руска зенитна ракета е свалила азербайджанския самолет
Фалстарт на ски сезона: Боровец без ток, Витоша недостъпна заради непочистени пътища
WSJ: Руска зенитна ракета е свалила азербайджанския самолет