Не по-малко от 12 души от охраната на туниския президент са загинали при вчерашния взрив в техния автобус, съобщиха АФП и Ройтерс, позовавайки се властите в северноафриканската страна. 20 души са ранени, от които поне един – тежко.
В страната е въведено извънредно положение – втори път за тази година. Мярката, която ще остане в сила 30 дни, е обявена по телевизията лично от президента Беджи Каид Есебси. Той е обявил и полицейски час в района на столицата – нощем от 21 до 05 часа и до второ нареждане.
Президентът е отменил своето планирано държавно посещение в Швейцария, а за днес е насрочено заседание на Съвета за национална сигурност.
Силната експлозия е овъглила автобуса вчера около 17.15 ч (18.15 българско време) на централния булевард „Мохамед V”, недалеч от министерството на вътрешните работи.
Според говорител на президента става дума за „терористичен атентат с експлозив”, но подробностите още не са изяснени. Агенция Ройтерс, която се позовава на източник „близък до президентството”, предаде, че самоубиец се е взривил в автобуса, но засега не е изключено бомбата да е била извън него.
Още никой не е поел отговорността за атентата, извършен докато в Тунис е в ход международен кинофестивал – Картагенските кинематографични дни.
Нощес 15-те държави членки на Съвета за сигурност на ООН единодушно са осъдили престъплението, пише в електронното си издание „Монд”. Те са подчертали, че „никой терористичен атентат не може да отклони Тунис от движението му към демокрация и от усилията за икономическо съвземане”.
В острата резолюция против тероризма на ИДИЛ, която Съветът прие на 20 ноември по френско искане, сред изрично посочените джихадистки престъпления е и атентатът в Сусе в Тунис на 26 юни. В него и в два взрива в столичен музей през март т.г. загинаха общо 60 души.
Три месеца продължи извънредното положение, обявено след престъплението в курортна станция в Сусе.
Френският президент Оланд твърдо осъди вчерашния атентат. А министър-председателят на Франция Манюел Валс изтъкна, че „всички демокрации днес са в прицела на тероризма”.
Тунис – припомня „Монд” - е сочен като пример за демократичен преход сред държавите, преживели т.нар. арабска пролет. Същевременно обаче след 2011 г. хиляди граждани на страната са влезли във въоръжените екстремистки групи в Ирак, Сирия и Либия.
Сред мерките на властите е започналото строителство на стена по границата с Либия. Освен това периодично се съобщава за арести на предполагаеми джихадисти в Тунис. Неотдавна са били задържани седем жени, обвинени в пропаганда в полза на ИДИЛ. Разкрити били и 20-ина души, които подготвяли нападения против хотели и правителствени сгради.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег