Силяновска: Историческият спор с България не може да бъде причина за вето

OFFNews 11 октомври 2024 в 10:35 6144 9

Гордана Силяновска-Давкова

Снимка БГНЕС

Гордана Силяновска-Давкова в топла прегръдка с президента Румен Радев.

Разширяването на Европейският съюз трябва да се осъществява въз основа на спазване на критериите от Копенхаген. Историческият спор с България не може да става причина за налагане на вето. Македонското малцинство не присъства в българския съвет на малцинствата.

Това заяви президентът на Северна Македония Гордана Силяновска-Давкова в интервю за ТВ 21, цитирано от агенция БГНЕС.

„Искам, било то в рамките на Берлинския процес, било то в рамките на това, което следва сега, ЕС наистина да покаже ясна стратегия за нас... Надявам се, че ще се създаде последователна политика на разширяване - при спазване на критериите от Копенхаген“, каза Силяновска.

Тя посочи върховенството на закона като фактора, който ще отвори вратите на ЕС за РСМ.

„Това (Присъединяването към ЕС – бел.ред.) ще стане първо чрез работа върху върховенството на закона, най-важното доказателство за върховенството на закона е безмилостната борба с корупцията и престъпността. Нашето ще се случи с европейски стандарти в образованието, здравеопазването, социалната защита“, заяви македонският президент.

Тя подчерта, че е ясно, че рамката на преговорите няма да се промени.

„Не говоря за промяна на преговорната рамка, за мен е ясно, че всички са гласували, говоря за нейното прилагане, с тълкуване. Казах също така на всички в ООН, че ако казват, че Преспанското споразумение е „pacta sunt servanda“, трябва да прочетат внимателно какво означава Македония за другата страна - тази безименна територия, народ, със собствена история, култура и език. За какво говорим с България? За история, за култура, за език. Извинявайте, Гърция първо като страна, подписала Преспа, но и ЕС трябва да посочи това - нека историците да говорят в комисията, но това не може да бъде причина за вето, за това трябва добра воля“, каза Силяновска.

„България има Съвет на малцинствата, в който не влиза македонското малцинство, в същото време България е подписала Конвенцията за защита на правата на малцинствата“, добави държавният глава.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    955

    9

    Niko Kolev

    12.10 2024 в 14:45

    Сърцето на българския духовник се свива от тези думи и става ясно, че сърбите смятат Македония за своя земя. Малко по-късно през деня, на Каменния мост князът е посрещнат от група деца, които му дават цветя. Сред тези деца е и малката, едва седемгодишна Васка Зойчева. Малките ръце подават букета на княза:
    – Па ща си ти? – пита престолонаследникът
    – Българка! – отговаря малката Васка
    Наследникът на престола на Сърбия замахва с ръка и тежката му плесница се стоварва върху бузата на малкото момиче.

    По този повод е стихотворението на Иван Вазов, „Па шта си ти“

    „Па шта си ти?“ – такъв въпрос задава
    във твоя дом безочлив чужденец.
    „Па шта си ти?“ – с такваз псувня смущава
    душата ти некакен пришълец;

    955

    8

    Niko Kolev

    12.10 2024 в 14:43

    Сърбоманите в Скопие (скопяни) имат една задача и тя е Сърбия да влезе в ЕС заедно със С. Македония. Стоян Новакович го е казал преди 140-150 години:
    "Тъй като българската идея е толкова силна в Македония, ние не можем да кажем че те са сърби. Трябва ни съюзник и този е македонизма."
    Да припомня случката със седемгодишна Васка Зойчева.
    Денят е 14 октомври 1912 година, първите дни след началото на Балканската война. Докато българските войски коват победа след победа в Тракия, в Скопие, начело на сръбската армия, влиза сръбският престолонаследник (по-късно крал Александър I, убит от Владо Черноземски в Марсилия) Александър Караджорджевич. Посрещнат е от местното население като освободител, а първите думи, отправени от княза към българския владика Неофит са „Да се помолим, владико, в цар-Душановата църква!“.

    1010

    7

    Ендевър

    11.10 2024 в 20:11

    Това не е исторически спор с България, това е кражба на българската история от страна на Северна Македония!
    И още веднъж показва колко важна за нацията са историческите корени! И какво става, когато ги няма (или по-точно тези корени водят към съседната държава) - виж проблемите и комплексарщината на Северна Македония!
    Ето затова се чудя на тези българи, които се срамуват от това, че произхождали от "малка гадна страна без значение". От нас (и от политиците, които избираме) зависи нашата средно голяма прекрасна европейска страна дали ще е държава, която останалите ще уважават и ще се съобразяват с мнението и интересите ѝ.

    -80

    6

    4I4ATA

    11.10 2024 в 18:18

    Може, може и ще има вечно вето за крадците на история!

    3739

    5

    GB

    11.10 2024 в 16:06

    Македонско малцинство в България няма. Македония е географска област!
    В България, Гърция и РСМ
    То и в РСМ няма - българите от векове са живели в Македония - географската област! Затова са и основополагащото мнозинство в РСМ.
    България признава сега РСМ като отделна държава. Но там не признават българите, дори и като малцинство!
    Това е проблем!

    -880

    4

    Октим

    11.10 2024 в 12:14

    Оооо, напротив слугиньо бабешка! Причина за вето е дори съществуването ви на този свят!!!

    2550

    3

    alfakentavur

    11.10 2024 в 11:45

    А с Гърция спорът какъв беше? Кулинарен?

    10964

    2

    Sin

    11.10 2024 в 10:53

    Македонците са на път да измислят нов начин за влизане в ЕС - покрай нас и най-вече покрай всички институции на ЕС. Както минава през Стената не кой да е, а Хари Потър. Даже имат опит и самочувствие вече - точно както Хари Потър минаваше през всякакви прегради, те ( т.е. наследниците на Александър Македонски ) изведнъж довтасаха в Най-новата история. Хитро. Остава им още само една стъпка - да преформатират ЕС на една нова Академия за магии и всичко ще си дойде на местата.

    605

    1

    avitohol

    11.10 2024 в 10:45

    Журналисти спрете да давате трибуна на такива простотии и то дори без ваша гледна точка.