Ексклузивно Борисов: Оттеглям кандидатурата си за премиер, ще върна мандата веднага

Руски дезертьор разказва как е охранявал ядрена база в началото на войната с Украйна

OFFNews 26 ноември 2024 в 10:35 2660 1

Балистична ракета в една от руските бази.

Снимка Руското министерство на отбраната

Балистична ракета в една от руските бази.

В деня на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г. базата за съхранение на ядрен арсенал, в която служи Антон, е приведена в пълна бойна готовност.

"Преди това имахме само учения. Но в деня, в който започна войната, оръжията бяха в пълна готовност. Бяхме готови да разположим морски и въздушни сили и теоретично да нанесем ядрен удар", разказва бившият офицер от руските ядрени сили пред Би Би Си. 

Срещата с Антон е извън Русия от съображения за неговата безопасност. Името също е променено.

Антон е служил като офицер в свръхсекретен ядрен обект в Русия. Показва документи, които доказват мястото на службата му, званието и военната част.

Три дни след като руските войски пресичат украинската граница, Владимир Путин обяви, че руските сили за ядрено възпиране са приведени в "режим на специална готовност".

Антон разказва, че базата му е била приведена в бойна готовност още в първия ден на войната, и твърди, че подразделението му е било "затворено в базата".

"Всичко, което имахме, беше руската държавна телевизия. Наистина не разбирах какво означава всичко това. Автоматично изпълнявах задълженията си. Не участвахме във война, просто охранявахме ядрени оръжия", казва той.

По думите му режимът на повишена готовност е отменен след две или три седмици.

Показанията на Антон дават възможност да се надникне в свръхсекретния свят на руските ядрени сили. Изключително рядко военнослужещите говорят с журналисти.

"Там има много строг процес на подбор. Всеки е професионален военен, няма наборни войници. Има постоянни проверки, включително тестове с детектор на лъжата за всички. Заплащането е много по-високо, а в същото време тези военнослужещи не са изпратени на война. Те са необходими за отблъскване или за нанасяне на ядрен удар", е категоричен Антон.

Бившият офицер казва, че животът е строго контролиран.

"Моята отговорност беше да гарантирам, че войниците под мое командване няма да промъкнат телефони в ядрената база. Това е затворено общество, там няма външни хора. Ако искаш родителите ти да те посетят, трябва да подадеш молба до ФСБ три месеца предварително", посочва той.

Антон е бил част от звеното за сигурност на базата - сили за бързо реагиране, които охраняват ядрени оръжия.

"Имахме постоянно обучение. Разполагахме с две минути, за да реагираме на извънредна ситуация", казва той с нотка на гордост.

По данни на Федерацията на американските учени Русия разполага с около 4380 оперативни ядрени бойни глави, но само 1700 са "разгърнати", т.е. готови за употреба. Всички държави членки на НАТО, взети заедно, разполагат с приблизително същия брой.

Съществуват опасения дали Владимир Путин може да реши да използва тактически, а не стратегически ядрени оръжия. Това са по-малки ракети, които обикновено не предизвикват широко разпространени радиоактивни облъчвания.

Въпреки това използването им би довело до опасна ескалация на войната. Кремъл изпитва нервите на Запада по всички възможни начини. Миналата седмица Путин ратифицира промените в ядрената доктрина - официалните правила, които определят как и кога Русия може да използва ядрени оръжия.

Сега доктрината гласи, че Русия може да изстреля ракета, ако е подложена на "масирана атака" с конвенционални ракети от неядрена държава, но "с участието или подкрепата на ядрена държава". Руски официални лица твърдят, че актуализираната доктрина на практика изключва възможността за поражение на бойното поле.

Но дали ядреният арсенал на Русия е напълно оперативен?

Някои западни експерти предполагат, че по-голямата част от руските оръжия все още са съветско производство и може изобщо да не работят.

Антон отхвърля подобно предположение, като го нарича "много опростено мнение на така наречените експерти".

"В някои региони може да има остарели оръжия, но страната разполага с огромен ядрен арсенал, огромен брой бойни глави, включително постоянни бойни патрули на сушата, в морето и във въздуха", изтъква той.

Според него руските ядрени оръжия са напълно изправни и готови за използване: "Работата по поддържането на ядрените оръжия продължава, тя не спира нито за минута".

Антон разказа, че малко след началото на пълномащабната война е получил нещо, което той определи като "престъпна заповед", за провеждане на разяснителна работа сред своите бойци, следвайки много ясни писмени инструкции.

"Казано ни беше, че украинските цивилни са бойци и трябва да бъдат унищожени! За мен това е червена линия - това е военно престъпление. Казах, че няма да разпространявам тази пропаганда", обяснява той.

Антон е порицан от висши офицери и прехвърлен в редовна щурмова бригада в друга част на страната. Казано му е, че ще бъде изпратен на фронта.

Тези части често се хвърлят в битката като "първа вълна" и няколко руски дезертьори са разказвали пред Би Би Си, че тези, които се противопоставят на войната, се използват като "пушечно месо".

Руското посолство в Лондон не е коментирало.

Преди да бъде изпратен на фронта, Антон пише декларация, че отказва да участва във войната, и срещу него е образувано наказателно дело. Той показа документите, потвърждаващи прехвърлянето му в щурмовата бригада, и подробностите по наказателното дело.

Тогава решава да избяга от страната с помощта на доброволческа организация, която помага на дезертьори.

"Ако бях избягал от ядрената база, местната ФСБ щеше да реагира и вероятно нямаше да мога да напусна страната", признава Антон.

Той смята, че тъй като е бил прехвърлен в обикновена щурмова бригада, системата за проверка на сигурността на най-високо ниво се е провалила.

Антон иска светът да знае, че много руски войници се противопоставят на войната.

Доброволческата организация Walk the Forest, която помага на дезертьори, съобщава, че броят на военните бегълци, които търсят помощ, е нараснал до 350 на месец.

Рисковете за бягащите също се увеличават. Поне един дезертьор е бил убит след бягство в чужбина, а има и няколко случая на мъже, които са били насилствено върнати в Русия и изправени пред съд.

Въпреки че Антон е напуснал Русия, той казва, че службите за сигурност все още го търсят: "Взел съм предпазни мерки, работя нелегално и не се появявам в никакви официални системи."

Казва, че е спрял да общува с приятелите си от ядрената база, защото може да ги изложи на опасност: "Те трябва да се подложат на тестове с детектор на лъжата и всеки контакт с мен може да доведе до наказателно производство."

В същото време той добре осъзнава риска, който сам поема, като помага на други войници да избягат.

"Осъзнавам, че колкото повече го правя, толкова по-вероятно е някой да се опита да ме убие", признава Антон.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    X

    Путинист, популист, антинатовец: Кой е Калин Джорджеску?