Британското правителство използва темата за чуждестранните работници от ЕС, най-вероятно за да отклони вниманието на хората от истинските проблеми в Обединеното кралство.
Това посочи еврокомисарят по въпросите на правосъдието Вивиан Рединг по време на онлайн дискусия с петима европейски блогъри.
Рединг коментира политическите спекулации около българските и румънските имигранти в отговор на въпрос, поставен от британския блогър Майк Смитсън.
Тази предполагаема инвазия от чужденци във Великобритания е популистка история, инвазията просто не се случи, категоричен е заместник-председателят на Европейската комисия.
Фактите и цифрите показват нещо съвсем друго. В страните-членки чуждестранните работници от ЕС дават на данъчната и на социалната система много повече, отколкото вземат, посочи Рединг.
Според нея, темата с „инвазията“ на чуждестранните работници се използва от популистки движения, които искат да привлекат повече гласове на избори.
Българските политици да слушат хората
Много съм обезпокоена за свободата на словото в Източна Европа, особено що се отнася до традиционните медии. Някои правителства се опитват да упражняват абсолютен контрол, което е нарушение на базисни правила в нашите общества, заяви Рединг в отговор на въпрос на българския блогър и основател на euinside.eu Аделина Марини.
Еврокомисарят по въпросите на правосъдието припомни за срещата си с представители на българското гражданско общество в София на 23 юни миналата година и я определи като „доста разгорещена дискусия“.
Имаше много провиквания, крещене, много призиви ЕК да се намеси. И накрая получих отговора на хората: нашите политици трябва да ни слушат, както вие ни слушате сега. Българският президент също присъстваше на дискусията и обеща диалогът с гражданите да се случи навсякъде в страната. Мисля, че вече го прави. Но са необходими още стъпки в тази посока - необходимо е политиците да слушат, а ако не са съгласни с хората, да обяснят защо. Вярвам, че новите технологии ще помогнат в диалога с гражданите и ще има повече откритост, каза Рединг.
Трудно е да накараш страна-членка да извършва необходимите реформи в областта на независимостта на съдебната система, човешките права или свободата на изразяване. Ето защо за България и Румъния оставихме механизма за сътрудничество и проверка - за да имаме тази мярка за натиск, коментира още еврокомисарят по въпросите на правосъдието.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
08.01 2014 в 04:27
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
08.01 2014 в 00:35
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег
Джендо Джедев
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?
yoghurt
Дончева: Пеевски беше пробутан на Царя. Той сам се изтегли - щом видя, че няма интерес от НДСВ