След началото на войната в Украйна много от руските чиновници и служители в държавни компании са задължени да предадат международните си паспорти, за да не могат да пътуват в чужбина. Това разкри екипът за разследваща журналистика на радио "Свобода" и телевизия "Настоящее время".
Чиновниците предават паспортите си "за съхранение" - или на ФСБ, или на специален отдел на работното място.
Има случаи, при които държавни служители са "посъветвани" да подадат оставка, защото не са предали "за съхранение" паспортите си.
На чиновниците често се "препоръчва" да не пътуват в чужбина. Допускат се изключения за страни като Армения, Беларус, Казахстан, Киргизстан и Таджикистан.
Оказва се, че формално няма единно правило или регламент за ограничаване на пътуванията на руски държавни служители в чужбина. Министерствата, например, понякога прилагат "индивидуален подход": на някои служители се разрешава да пътуват "по уважителни причини", на други - даже да идат до Обединените арабски емирства, но при задължителното условие да напишат отчет какво са правили там, когато се върнат в Русия.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-8100
7
12.03 2023 в 11:26
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
3915
6
11.03 2023 в 13:14
24373
5
11.03 2023 в 09:27
7450
4
11.03 2023 в 02:28
Или ще кажат колко е хубаво това.
Или ще попитат нещо за войната във Виетнам.
12392
3
11.03 2023 в 01:22
2985
2
10.03 2023 в 21:59
1170
1
10.03 2023 в 21:52
Май не е "когато", а "ако"... иначе нямаше да им събират тескеретата :)
Божидар Божанов: Заявката за вето на санкциите е стратегическа грешка
Срещу руската мурзилка Радев трябва да се реагира веднага
Срещу руската мурзилка Радев трябва да се реагира веднага
Мяра: Над две трети от българите се гордеят с Дара
Срещу руската мурзилка Радев трябва да се реагира веднага