Парламентът на Република Северна Македония одобри т.нар. „френско предложение” за започване на преговори за членство на страната с Европейския съюз, предаде БГНЕС.
В подкрепа на предложението гласуваха 68 от общо 69 присъстващи народни представители. В подкрепа на предложението гласуваха, както от управляващата коалиция, така и депутатите от опозиционните албански формации.
Гласуването се проведе по време на третия ден от дебатите в пленарната зала. Днес в парламента бе и посланикът на ЕС в Скопие Дейвид Гир.
Дискусията през последните два дни премина в напрегната атмосфера. Опозицията вдигна шум по време на изказванията на депутатите от управляващото мнозинство, имаше и словесни конфликти и взаимни обвинения между депутатите от правителството и опозицията.
Дебат по същество за т.нар. "френско предложение" така и не се състоя, а се превърна в една антибългарска истерия, в която депутатите от ВМРО-ДПМНЕ и Левицата говореха за български фашисти, асимилация, апартейд и дори… стерилизация, според БГНЕС.
Преди започване на дебатите в македонския парламент открити писма с призив да се приеме т.нар. "френско предложение" отправиха президентът на Франция Еманюел Макрон, германският канцлер Олаф Шолц, еврокомисарят по външна политика Жозеп Борел и държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен.
След гласуването водещи фигури от европейските институции приветстваха решението.
„Днешното гласуване проправя пътя към междуправителствена конференция за Северна Македония следващата седмица“, написа в Туитър председателят на Европейския съвет Шарл Мишел. „Бъдещето ни е заедно и ви приветствам с отворени обятия“, добавя той.
„Поздравления за Северна Македония, това гласуване открива пътя към бързото начало на преговорите“, написа председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. „Това бе историческа възможност и вие се възползвахте“, допълва тя.
„Днешното гласуване е историческо“, написа председателят на Европейския парламент Роберта Мецола. По нейните думи решението е огромна и важна стъпка напред. То открива пътя за по-бързо европейско бъдеще на страната, допълва Мецола. Мястото на Северна Македония е в ЕС, завършва тя.
Върховният представител на ЕС по външната политика и сигурността Жозеп Борел посочва, че гласуването на парламента в Скопие е подкрепа за началото на преговорите и за общо европейско бъдеще. Той нарича решението „съществено“ по пътя на Албания и Северна Македония към ЕС във времена, когато има нужда от единство пред лицето на общите предизвикателства.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
110
5
16.07 2022 в 21:56
Скоро българо - албанската граница ще е на 30 километра западно от Скопие.
1220
4
16.07 2022 в 21:30
173
3
16.07 2022 в 16:27
1066
2
16.07 2022 в 15:13
-5533
1
16.07 2022 в 15:02
Последни коментари
dolivo
Руснаците се готвят за настъпление в района на Донецк
Анализи
Празнична украса на над 50 локации в София (снимки)
швейк
Сърбия: затвор за протестиращите, свобода за провокаторите
Voland21
ПП-ДБ държат на разговор пред медиите. Без решение за спиране на влиянието на Пеевски няма да се обсъжда председател на НС
Деспин Митрев
Хампарцумян: Не бива да ставаме данъчни талибани, но 20% ДДС за заведенията е по-добре да има