

Мароканска учителка не спира да мисли за учениците си, откакто страната е разтърсена от земетресение с магнитуд 6.8 преди седмица. Несрин Абу Ел Фадел е била в Маракеш, но Адасел – планинското селище, където живеят те, е близо до епицентъра.
Учителката по френски и арабски се връща там, за да търси учениците си. Открива, че всички 32 деца – на възраст от шест до 12 години – са мъртви.
Отидох в селото и започнах да разпитвам за моите деца: “Къде е Сомая? Къде е Йосеф? Къде е това момиче? Къде е това момче?“. Отговорът дойде часове по-късно: „Те всички са мъртви“.
Представих си как държа присъствения лист на класа си, докато не задрасках всички 32 имена; сега те всички са мъртви, казва тя пред Би Би Си.
Учениците на Несрин са сред близо 3000-те убити от най-силното земетресение, регистрирано някога в Мароко. То разтърсва страната вечерта на 8 септември.
Най-тежко пострадалите райони са тези на юг от Маракеш, където много планински села са напълно унищожени. Адасел е едно от тях.
Учителката Ел Фадел си припомня как е разбрала какво се е случило с шестгодишната Кадиджа. Спасители откриват тялото на детето да лежи до братчето му Мохамед и двете им сестри Мена и Ханан. Всички били в леглата си – вероятно заспали, когато става земетресението.
Всички са били в училището на Ел Фадел.
Кадиджа ми беше любимка. Беше много мила, умна, дейна и обичаше да пее. Идваше у дома, където обичах да я обучавам и да говоря с нея.
Учителката по чужди езици нарича учениците си „ангели“ - деца, които са се отнасяли с уважение към нея и са учили с желание.
Въпреки бедността, децата и техните семейства са възприемали ходенето на училище като „най-важното нещо на света“.
Последният ни час беше в петък през нощта, точно пет часа, преди да удари земетресението – казва Ел Фадел. – Учихме мароканския национален химн и планирахме да го изпеем пред цялото училище в понеделник сутринта.
Ел Фадел се бори, за да преодолее травмата. Тя все още не може да осъзнае напълно какво се е случило с нейните ученици и нейното училище.
Не спя. Все още съм в шок – казва тя. - Хората ме смятат за късметлийка, но аз не знам как мога да продължа да живея живота си.
Тя обичала да учи на арабски и френски децата в селото, населено от бербери – които говорят основно езика си тамазигт.
Арабският и френският им бяха много трудни за учене, но децата бяха много умни и почти владееха и двата езика, казва тя.
Учителката планира да продължи да преподава и се надява властите да построят отново училището в Адасел, чиято сграда се е срутила по време на земетресението.
Общо 530 образователни институции са били повредени в различна степен, някои от които са паднали изцяло или имат сериозни структурни повреди, по данни на властите.
Мароканското правителство временно прекрати занятията в най-тежко пострадалите райони.
Може би един ден те ще построят отново училището и класовете ще се върнат обратно в час, може да почетем тези 32 деца и да разкажем тяхната история, надява се Ел Фадел.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1000
1
18.09 2023 в 20:11
Последни коментари
Far Rider
След изследването на сиренето: БАБХ ще вземе нови проби, а не мерки
Муню
Нашата прокуратура образувала досъдебно производство още през март срещу петимата хванати в Лондон
danvan
Партизаните от АТЕШ са подкупили руски офицери за удара по щаба на Черноморския флот
Moirae
Убедителна победа на Васил Терзиев още на първи тур очаква Кирил Петков
alfakentavur
Шампион от американската футболна лига е новата тръпка на Тейлър Суифт