![ТикТок](http://i2.offnews.bg/events/2024/12/17/836123/phpxqdfbz_559x345.jpg)
Кристалина Георгиева отхвърли обвинението, че е оказвала натиск над служители от Световната банка в полза на Китай в качеството си на изпълнителен директор на банката през 2017 г., съобщава агенция "Ройтерс".
Българката - сега управляващ директор на Международния валутен фонд - коментира в петък заключенията на адвокатската кантора WilmerHale. Според тях тя е оказвала натиск с цел повишаване позицията на Китай в класацията на световните икономики. WilmerHale бе ангажирана от етичната комисия към Изпълнителния борд на Световната банка.
Проверката на дейностите по изготвяне на годишния доклад "Да правиш бизнес (Doing Business 2018) е установила сериозни етични проблеми, заради които банката е спряла публикуването му. В Doing Business 2018, публикуван през октомври 2017 г., Китай е трябвало да бъде 85-а, а не 78-а.
Bloomberg TV съобщи, че не само Георгиева, а и съветникът ѝ по онова време Симеон Дянков, бивш финансов министър на България, са оказвали натиск за "внасяне на конкретни промени в данните за Китай в опит да подобрят класирането му, точно когато от страната се очакваше да играе ключова роля в кампанията за увеличаване на капитала на банката".
Георгиева коментира въпроса по време на насрочена преди оповестяване на заключенията среща на 2700-те служители на МВФ.
"Нека ви го кажа съвсем просто. Не е вярно. Нито в този случай, нито преди или след това не съм оказвала натиск върху служители, за да манипулирам данни", казва тя, пише "Ройтерс", като се позовава на препис, предоставен на агенцията.
В изявление предния ден тя заяви в изявление, че е напълно несъгласна със заключенията на доклада.
Пред служителите си Георгиева казва още, че цени високо данните и анализите и не оказва натиск над служители, за да ги променят.
Изпълнителната етична комисия на МВФ разглежда доклада, съобщи говорител на фонда в петък.
Георгиева ръководи МВФ от октомври 2019 г., който има ключова роля в световния отговор на коронавирусната пандемия, осигурявайки финансиране от 650 милиарда долара на страни членки на МВФ.
Някои от тях изразиха загриженост за заключенията за оказван натиск и също ги проверяват. Сред тях са САЩ, Франция, Великобритания и Япония.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
1900
6
19.09 2021 в 10:27
23293
4
18.09 2021 в 22:15
Последни коментари
28-годишен арестуван сириец избяга от болница в Бургас
Тръмп ще говори със Зеленски и Путин за спирането на войната в Украйна
Русия започва серийно производство на Орешник в ''най-скоро време''
28-годишен арестуван сириец избяга от болница в Бургас
Украйна обяви, че вече има лазерното оръжие Тризъбец