НАТО няма да се намеси, ако Русия прибегне до ядрено оръжие в отговор на украинската агресия и Киев трябва да осъзнае това поне отчасти.
Това обяви в Телеграм зам.-председателят на руския Съвет за сигурност Дмитрий Медведев, цитиран от ТАСС.
"Русия има право да използва ядрено оръжие, ако това е необходимо. При определени предварително случаи. В строго съответствие а Основите на държавната политика в областта на ядреното възпиране", пише той.
В поста си Медведев предлага "да си представим, че Русия е принудена да употреби най-страшното оръжие срещу украинския режим". Той обяснява, че този режим е извършил "мащабен акт на агресия" и е "опасен за съществуването" на Русия.
"Допускам, че НАТО няма да се намеси в конфликта при такова развитие", заключава бившият руски президент.
По думите му за западния алианс сигурността на Вашингтон, Лондон и Брюксел е "много по-важна от съдбата на никому ненужната и загиваща Украйна". Медведев изразява убеждението си, че "задокеанските и европейските демагози" нямат намерение да загиват в ядрен апокалипсис" и е добре "властите в Киев поне частично да осъзнаят този печален извод".
"Всяко използване на ядрено оръжие от страна на Русия би променило из основи характера на конфликта и би имало безпрецедентни последици за Русия", се казва на сайта на НАТО в отговор на въпроси за помощта на Алианса за Украйна, публикуван на 23 септември.
Още преди седмица главният секретар на НАТО Йенс Столтенберг също даде да се разбере, че съюзниците ще отговорят подобаващо на евентуален ядрен удар на Русия в инервю пред Ройтерс:
"Ще направим така, че в Москва да няма недоразумения относно сериозността на използването на ядрени оръжия. ... И това е причината, поради която в комуникацията си с Русия толкова ясно разяснявахме безпрецедентните последици и факта, че ядрената война не може да бъде спечелена от Русия"
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
14059
19
28.09 2022 в 05:47
5807
18
28.09 2022 в 05:19
1505
17
27.09 2022 в 23:44
4764
16
27.09 2022 в 21:07
3839
15
27.09 2022 в 18:24
2247
14
27.09 2022 в 17:20
2985
13
27.09 2022 в 16:35
Това описва 1:1 агресията, извършена спрямо алкашите от режима на Пу. Наистина заплашва съществуването на кочината. Та ще бъде добре да бомбят Кремъл.
2878
12
27.09 2022 в 15:49
4978
11
27.09 2022 в 15:46
15073
10
27.09 2022 в 15:44
Ето защо подлез до Борисовата градина бе боядисан в зелено
Дара се отказа да пее на фестивал с проруски изпълнители
Две български фирми са мамили с фалшиво немско масло 'Deutsche Markenbutter'
Русия обмисля пълна забрана на износа на дизел
Мицкоски обвини България, че е застрашила сигурността на семейството му