Русия е планирала организирането на държавен преврат в Молдова с помощта на обучени за военни действия наемници от Руската федерация, Беларус, Сърбия и Черна гора, които по сценарий трябва да атакуват правителствени сгради в Кишинев и да сменят властта в бившата съветска република. Това обяви на специален брифинг в понеделник президентът на страната Мая Санду, цитирана от молдовския портал newsmaker.md.
Според Санду, това не е първият път, когато Русия прави планове за дестабилизиране ситуацията в Молдова. „Миналата есен вече имаше такива опити, но благодарение на бързата намеса на молдовските власти те бяха неуспешни“, каза държавният глава.
„Планът за предстоящия период включва саботаж с участието на обучени за военни действия хора, маскирани като цивилни, за извършване на насилствени действия, атаки срещу правителствени сгради и вземане на заложници“, допълни Мая Санду. Тя отбеляза, че с помощта на протести от страна на опозицията Руската федерация възнамерява да извърши държавен преврат в Молдова и да смени правителството в Кишинев.
„Документите, получени от нашите украински партньори, показват местата и логистичните аспекти на организирането на тази подривна дейност. Планът предвижда и използването на чужденци за насилствени действия. Например, материалите съдържат инструкции за правилата за влизане в Молдова за граждани на Русия, Беларус, Сърбия и Черна гора“, каза още Санду.
Президентът на Молдова увери журналистите, че органите на сигурността работят за предотвратяване на тези провокации и контролират ситуацията.
Санду отбеляза, че за изпълнението на плана престъпниците са разчитали на някои вътрешни сили, по-специално на престъпни групи като партията Шор, някои ветерани, бивши служители на правоохранителните органи и хора, известни с връзките си с Плахотнюк (Владимир Георгиевич Плахотнюк, молдовски политик и олигарх бивш председател на Демократическата партия, който от октомври м. г. е в санкционния списък на САЩ, б. р.).
Според Санду целта на тези действия е свалянето на конституционното и легитимно правителство в Кишинев и замяната му нелегитимно, проруско, „за да може Русия да спре процеса на европейска интеграция на републиката и да използва Молдова във войната срещу Украйна“.
Президентът заяви, че парламентът на Молдова трябва да приеме законопроекти възможно най-скоро, които ще предоставят на службите за сигурност и прокуратурата необходимите инструменти "за по-ефективно справяне с рисковете за сигурността на страната".
„Всеки, който участва в подобни действия и който ги защитава, трябва да носи отговорност“, каза още държавният глава. Санду призова гражданите да бъдат бдителни и да се доверяват на официалната информация, тъй като "най-агресивната форма на атака е информационната атака".
„Опитите на Кремъл да организира насилие в страната ни няма да успеят. Ние оставаме спокойни и вярваме в Молдова“, казаоще Санду.
Още на 9 февруари т. г. на заседание на Европейския съвет в Брюксел Володимир Зеленски каза, че е информирал Мая Санду, за това, че украинското разузнаване е успяло да прихване подробен руски план за разрушаване на политическия модел в Молдова и поставянето му под контрол на Русия. Потвърждение за думите на Зеленски дойде и от SIS – агенцията за сигурност и разузнаване на Молдова, която обяви, че провежда оперативни мероприятия, съвместно със западните партньори за установяване на опитите за дестабилизация в страната, но не даде допълнителни подробности за да не постави под риск самата операция срещу плана на Кремъл.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
890
4
13.02 2023 в 14:39
890
3
13.02 2023 в 14:38
2550
2
13.02 2023 в 14:37
55
1
13.02 2023 в 14:27
Последни коментари
Amethyst
Цонев: Момчето порасна, стана лидер и партията го припозна. Доган нека почива
Джендо Джедев
Бедните държави са гневни, че богатите им дават едва 300 млрд. долара за климата
Джендо Джедев
Цончо Ганев на събитие за ''модернизация'' на Китайската комунистическа партия в Пекин
Джендо Джедев
Украйна има одобрението да атакува Русия с френски ракети с далечен обсег
Джендо Джедев
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?