"Ръководителят на руската шпионска служба е поставен под домашен арест, което е знак, че президентът Путин се опитва да обвини службите за сигурност за задънената улица, в която е руската инвазия в Украйна", пише лондонският в. "Таймс" днес.
Става въпрос за Сергей Беседа - началникът на Пето управление на Федералната служба за сигурност (външно разузнаване). Твърди се, че под домашен арест е и заместникът му Анатолий Болюх.
"Таймс" се позовава на Андрей Солдатов - разследващ журналист и главен редактор на сайта за дейността на руските тайни служби "Агентура", където информацията е публикувана под авторството на Солдатов и Ирина Бороган. Двамата са чуждестранни старши сътрудници в Центъра за анализ на европейската политика (CEPA).
Солдатов твърди, че негови източници от Федералната служба за сигурност (ФСБ) са потвърдили за арестите.
Информацията не е официално потвърдена.
Обвиненията срещу двамата са злоупотреба с оперативни средства с цел подривни дейности и провал в разузнаването преди инвазията на Русия - пише БГНЕС, като се позовава на анализ на Центъра за анализ на европейската политика. Военната операция бе посрещната с ожесточена съпротива от украинските въоръжени сили.
Пети отдел е бил отговорен за предоставянето на Путин на разузнавателни данни за политическите събития в Украйна в навечерието на инвазията.
"Изглежда, че две седмици след старта на войната, Путин най-накрая осъзна, че е бил напълно подведен. Отделът - уплашен от реакцията му - изглежда е казал на Путин точно това, което е искал да чуе", пише центърът, цитиран от БГНЕС.
Беседа и неговите подчинени – официално известни като Служба за оперативна информация и международни връзки – наблюдават връзките с чуждестранни партньори, включително американците. В него се намира Отделът за оперативна информация (DOI), който по същество е клон на външното разузнаване на ФСБ, се казва още в анализа.
ФСБ получава право да провежда операции в чужбина в края на 90-те години, когато Путин става ръководител на организацията.
Когато поредица от народни вълнения, известни като „цветни революции“, започват да свалят режимите в постсъветските републики, дирекцията е натоварена да насърчава прокремълски политици, за да задържи тези страни в сферата на влияние на Русия, твърди анализът.
През 2004 г. тази дирекция става пълноценен отдел (Отдел за оперативна информация) и Беседа става негов ръководител. Преди това е служил в отдела на ФСБ, ръководещ администрацията на президента.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
10212
11
13.03 2022 в 17:54
Така е като са затънали в страх и овчо раболепие и няма един да признае, че "царя е гол". Имаше всъщност ама я разстрел на московси мост, я полоний и новичок и всичко е ок. Каква гнус.
Примесената със страх некомпетентност се видя от разследването на Навални когато разговаря с един от изпълнителите на отравянето му. Оня тъпир въобще и не опита и не се осмели да разбере дали този, който му се обажда е този за когото се представя.
11568
10
13.03 2022 в 16:52
1951
7
13.03 2022 в 10:12
Още 91ва трябваше да приключим с този руски тумор. 3,4 държавички и край.
-8580
6
13.03 2022 в 10:07
643
5
13.03 2022 в 09:04
2550
4
13.03 2022 в 08:37
Няма съмнение, че е вече е тотално умопобъркан.
8053
3
13.03 2022 в 00:46
ЗДРАСТВУЙТЕ,БРАТУШКИ-)))
И ПУСТЬ ВСЕГДА БУДЕТ СОЛНЦЕ????
8053
2
13.03 2022 в 00:42
НЕКА ИЗМРАТ КАТО МУХИ ВСИЧКИ,ТАЗИ НАЦИЯ НЕ СА ХОРА,ТЕ СА НЕЩО ДРУГО...
Последни коментари
Име на профил
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?
Арматурист
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?
случайно прочетох
Самотата като гориво: разказ от Здравка Евтимова
Октим
Румъния гласува за президент. Един от фаворитите за поста е националист с руски опорки
Октим
Петков за преговорите: Толкова ли е трудно за ГЕРБ да се откаже от Пеевски?