Германският кабинет одобри днес план за военна подкрепа в сраженията против „Ислямска държава“ в Сирия, съобщи Би Би Си.
Берлин взе решението след призива на френския президент Франсоа Оланд във връзка терористичните нападения в Париж на 13 ноември.
Участието ще се състои в разгръщане на разузнавателни самолети „Торнадо“, самолети цистерни за зареждане във въздуха, един военен кораб и до 1200 военни в региона.
Корабът – фрегатата „Саксен“, ще бъде в подкрепа на френския самолетоносач „Шарл дьо Гол“, който от миналата седмица участва в ударите по бази на ИДИЛ в Сирия.
Германски сили няма да се включват в боеве и само разузнавателната авиация ще минава над райони, контролирани от ислямистите.
Засега се предвижда мисията да продължи една година и да струва 134 милиона евро.
Миналата седмица Германия се съгласи да изпрати 650 войници в Мали в помощ на 1500 французи, които противостоят на джихадистите там.
Преди да започне днешното заседание на кабинета, германският министър на отбраната - Урсула фон дер Лайен, изключи каквото и да било сътрудничество между германските сили и режима в Дамакск.
„Основното е, че няма да има сътрудничество с Асад и няма да има сътрудничество с военни части по негово командване“, каза фон дер Лайен по телевизия ARD.
Решението за принос към военната кампания в Сирия, в жест на солидарност с Франция е голяма стъпка за коалиционното „дясно-ляво правителство“ на канцлера Ангела Меркел, отбелязва Ройтерс.
След Втората световна война германците неохотно са се включвали във военни мисии в чужбина и неотдавна вече веднъж не се съгласиха с пряко въвличане в Сирия.
Досега най-голямото участие на части от Бундесвера в чужбина беше в началото на коалиционните операции в Афганистан, но присъствието им там бързо беше свито до по-малко от 1000 души, припомня Би Би Си.
Около 700 германски войници участваха пък в К-Фор по време на Косовската криза.
В страната се чуват и критики против изпращането на военна сила „без ясна политическа цел“. Все пак 45% от германците подкрепят участието, докато 39 процента са против, сочат публикувани днес социологически данни. Но 71 на сто се безпокоят, че стъпката ще повиши опасността от терористични актове в Германия.
Очаква се утре долната камара на германския Бундестаг да гласува за разполагането на силите.
Британският парламент също ще гласува тази седмица по въпроса за присъединяването към въздушните удари в Сирия.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
01.12 2015 в 20:15
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
01.12 2015 в 15:21
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
01.12 2015 в 15:09
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
01.12 2015 в 14:56
Този коментар е скрит заради нарушаване на Правилата за коментиране.
Последни коментари
Джендо Джедев
Условни присъди за двама души след изборния скандал ''Чичо Цено, кой номер''
dolivo
България получава първите осем изтребителя F-16 догодина
Владè
Можем ли да се излекуваме от зависимостите си? Ралица Стефанова в подкаста на OFFNews
Владè
Лаура Кьовеши осветли първата голяма акция срещу мафията, включително и в България
Johnny B Goode
Радев за Пеевски: Тази наглост на стероиди няма да се осъзнае или да изчезне от само себе си