Испания е шампион!

Мадлен Шишманова 02 юли 2012 в 00:09 1557 0

Испания шампион на Евро 2012. Снимка: ЕПА/БГНЕС
Испания победи Италия с 4:0 и така стана категоричен шампион на Евро 2012. Над 60 000 зрители гледаха вълнуващия финал на европейското първенство по футбол. Иберийците влязоха в историята като първия тим, защитил европейската си купа и първият, успял да триумфира три пъти поред на световни и европейски първенства (2008, 2010 и 2012). Испанците поведоха още в първото полувреме. В 14-ата минута Давид Силва вкара първия гол, след това в 41-ата Жорди Алба вкара и втория и така първото полувреме завърши с 2:0 за Испания. Фернандо Торес вкара третия гол в 84-тата минута, а само 4 минути след това Хуан Мата вкара и последния гол. Италианците играха много силно през първия час, но не вкараха положенията си. В 61-вата минута останаха с десетима футболисти заради контузия. Испанците спечелиха първия си официален мач срещу Италия от 1920 година насам. Това е трета титла за Испания в историята на европейските първенства. Тимът спечели турнирите през 1964 и 2008 година. Освен това испанците побеждават в трето поредно голямо първенство. Отборът на Висенте Дел Боске спечели Евро 2008 в Австрия и Швейцария, Мондиал 2010 в ЮАР и ЕВРО 2012 В Полша и Украйна, нещо което никой отбор не бе правил до момента.