"Възраждане" отново настоява спешно да се свика Консултативен съвет за национална сигурност (КСНС) заради влизането на България в еврозоната.
В кулоарите на парламента лидерът на "Възраждане" Костадин Костадинов съобщи, че също така днес парламентарната му група ще внесе проекторешение, с което парламентът да задължи Министерския съвет да поиска отлагане на влизането на България в еврозоната с една година.
Той заяви, че съгласно чл. 5 от договора за присъединяване на България към ЕС, подписан през 2005 година, получаваме изключение с Румъния:
"А то е - неприятната чуждица - дерогация за вкарването на нашата страна в еврозоната. Това изключение беше отменено на 8 юли с решение на Европейския парламент. Ние имаме право обаче да поискаме удължаване отново на това изключение до 1 януари 2027 година заради настъпилото форсмажорно обстоятелство. В правото има един термин, който се нарича непреодолима сила или форсмажор на латински."
По думите му форсмажорът в България е не само липсата на бюджет, но и редовен кабинет.
На КСНС "Възраждане" искат да предложат да се удължи преходния период по приемането на еврото, така че до края на 2026 г. да може да се използва и лева.
Костадин Костадинов добави, че от партията му ще настояват и да не се унищожават и машините за печатане на левове, както по думите му сега ни задължава Европейската централна банка (ЕЦБ).
Следете новините ни в :
Ружа Райчева
Ружа Райчева завършва "Политически мениджмънт и консултиране" в СУ "Св. Климент Охридски". Преди това се е занимавала с класическа музика и театър. Интересува се от вътрешна политика, медии, култура и международни отношения. Присъединява се към екипа на OFFNews през април 2021 г.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
3090
12
13.12 2025 в 10:30
13325
11
12.12 2025 в 13:26
13799
10
12.12 2025 в 12:37
След Нова година изчезва не само лева, но и Копейката :))))
Е, поне стотинката се запазва :D
2985
9
12.12 2025 в 11:38
Именно!
Обаче кефи как Копейкин мрънка, че "дерогация" била чуждица, а с кефче ползва "форсмажорни", тази чисто българска думичка, наследена от времето на хан Кубрат. :D
-1243
8
12.12 2025 в 11:02
21320
7
12.12 2025 в 10:37
3010
6
12.12 2025 в 10:24
Още един кърлеж, който се е впил в българския народ за своя лична изгода. Заедно с Борисов ни въртят на шиш и взаимно един на друг си утвърждават наративите. И двамата с Борисов са фалшиви герои.
Трябва да скъсаме като народ тези обръчи и да излезем на свобода и дано на изборите да има много гласове за ППДБ, които на този етап са единствените, които драпат към нормално бъдеще на страната.
1983
5
12.12 2025 в 10:23
2985
4
12.12 2025 в 10:19
2630
3
12.12 2025 в 10:15
След скандала с ордена 'Бял орел' Зеленски няма да отиде на конференцията за възстановяване на Украйна в Гданск
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Увеличават пенсията за старост, вдигат се и други