Столична община отговори на Георгиев за ''Синият лъв'': През 2020 г. бившият архитект одобрява план за застрояване

OFFNews 06 декември 2024 в 19:22 5129 1

Столична община

Снимка БГНЕС/Архив

Сградата на Столична община

Временно изпълняващият длъжността главен архитект Богдана Панайотова не е издавала разрешение за строеж на 7-етажна сграда до емблематичния ресторант "Синият лъв" - бивш партиен център на СДС. Това се казва в позиция на Столична община, след като по-рано днес депутатът от ГЕРБ и бивш шеф на Столичния общински съвет (СОС) Георги Георгиев съобщи, че е одобрен план за строителство

Според СО Георгиев прави внушения за "тихо и незаконно" предстоящо застрояване на офисна сграда до ресторант "Синият лъв". От пресцентъра на общината определят като неверни твърденията, че проектът не е съгласуван с НИНКН и че липсва становище на комисията по екология към СОС.

"На 5 декември 2024 г., на базата на всички изискуеми по ЗУТ и ЗУЗСО документи, съгласувания и становища в изпълнение на изискванията, поставени в заповедта за разрешаване за изработване на ПУП от 2020 г. на арх. Здравков и след разглеждане и приемане на проекта от общински експертен съвет за устройство на територията (ОЕСУТ), вр.и.д. гл. архитект на Столична община издава Заповед за одобряване на проект за подробен устройствен план (ПУП) - план за застрояване и работен устройствен план", обясняват оттам.

От Столична община уточняват и че:

• През 2020-а година със заповед на бившия гл. арх. на Столична община арх. Здравко Здравков е разрешено изработването на проект за подробен устройствен план /ПУП/- план за застрояване (ПЗ) и работен устройствен план (РУП) за посочения имот.

• С одобрения проект се предвижда изграждане на 6-етажна офисна сграда, като височината й е определена от условието за покриване на калканните стени на съседните сгради, съгласно Закона за устройство на територията (ЗУТ).

• Към проекта са представени всички необходими съгласувания изискани в Заповедта за разрешаване изработване на проект за подробен устройствен план (ПУП) на арх. Здравков с ЧЕЗ, Топлофикация и Софийска вода.

• Към документацията е приложен и проект за организация на движението и транспортен достъп, съгласуван през 2022 г. от постоянната комисия за транспорт, организация и безопасност на движението към СО, както и от отдел „Пътна полиция" към СДВР.

• На лице е и положително становище по проекта от район „Средец".

• Проектът за ПУП е съгласуван с положително становище през 2021 г. и от Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН) към Министерство на културата.

От Столична община допълват, че в хода на процедурата към преписката са представени две становища от 2018-та и 2023-та година на постоянната комисия по опазване на околната среда, земеделие и гори.

В първото становището от 2018-та година към процедурата за разрешаване на изработване на проект за ПУП е посочено, че комисията подкрепя премахването на съществуващата в имота висока дървесна растителност с предвиждане на компенсаторно озеленяване.


Във второто становището от 2023-та г. към проекта за ПУП, с пълно мнозинство (10 от 10 гласа) от страна на комисията е взето решение, оказващо начина на извършване на компенсаторното озеленяване, при изследване възможността на максимално запазване на високата дървесна растителност.

След като собственикът на имота е запознат със становището, представя проект, съобразен с посочените изисквания, актуализирано заснемане на високата дървесна растителност и актуална експертна оценка, според които се запазват повече дървета от първоначалния вариант на проекта, в изпълнение на указанията на постоянната комисия.

Документите са заверени от отдел през ноември 2024 г. от „Благоустройствени дейности"- Направление „Архитектура и градоустройство", при изрично спазване на условията на постоянната комисия по опазване на околната среда, земеделие и гори към СО от 2023 г.

    Най-важното
    Всички новини
    Най-четени Най-нови
    За писането на коментар е необходима регистрация.
    Моля, регистрирайте се от TУК!
    Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!

    1011

    1

    craghack

    07.12 2024 в 08:38

    Бля, бля, бля! Компенсаторното озеленяване сме го виждали. Режем 10 дървета и засаждаме 10 туи. Пишем на книга, че някъде в Ботунец сме засадили още 10 фиданки и си свиркаме. Виждал съм как по тази схема си отива 300 годишен орех голям колкото къща и в цветущо здраве. Ама общинският имот бе купен от общински съветник срещу два едностайни в споменатия вече Ботунец. Простата истина е, че кмета Терзиев не предприема никакви стъпки срещу безразборното презастрояване на града. Оправдания за едно или друго винаги ще се намерят.
     
    X

    Спас Малинов, който оцеля от лавината, която погуби 11 души