Служебният кабинет е приел Наредбата за енергийна бедност и уязвимите клиенти. Това съобщи служебният министър на труда и социалната политика Хасан Адемов на брифинг в Министерски съвет.
"В рамките на тази наредба са определени критериите, по които се определя статута на домакинствата, изпаднали в ситуация на енергийна бедност и на уязвимите лица", каза Адемов.
Той обясни, че заявленията, които се подават в Агенцията за социално подпомагане, автоматично ще се генерират в дигитален продукт, който ще удостоверява дали лицето е енергийно бедно или уязвим клиент. Подоходният критерий е водещ за определяне на енергийна бедност, стана ясно от думите на министър Адемов.
Уязвими клиенти ще са хора с над 50% увреждания, хора на социални помощи и др. Информационната система ще започне работа през юли.
Енергийният министър Трайчо Трайков на свой ред припомни, че темата за енергийната бедност е на масата от поне 15 години.
Наредбата е част от реформата по ПВУ. Реформата е част от т.нар. социален климатичен план.
Допълнително ще се определи размера на помощта, след като се договорим с ЕК. Помощта ще е докато се реализира енергийната ефективност на жилищата на енергийно бедните.
















Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
След скандала с ордена 'Бял орел' Зеленски няма да отиде на конференцията за възстановяване на Украйна в Гданск
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни
Радев: Американските самолети ще напуснат летището ни до 30 юни