Законодателната програма на правителството в оставка съдържа над 40 законопроекта. Тя е била завършена вчера, съобщи преди началото на днешното заседание на Министерския съвет премиерът в оставка Кирил Петков.
От изпълнението ѝ в заложените срокове зависи дали България ще получи средствата, предвидени в Плана за възстановяване и устойчивост. Те са в размер на 5.69 милиарда евро.
Заложеният срок е шестмесечен, но е необходимо част от законопроектите да бъдат приети от Народното събрание за четири месеца.
"Във вчерашния ден завършихме законодателната програма на коалицията, изготвена на база разговорите с всички коалиционни партньори.
Днес ще бъде изпратена цялата програма.
Тя съдържа над 40 законопроекта, които трябва да бъдат приети през следващите 6 месеца, но реално голяма част от тях трябва да бъдат приети през следващите четири месеца, ако искаме България да продължи със същия темп и милиардите евро за усвояване, които трябва да влязат в българската икономика, да се усвоят", каза Петков.
Изпълнението на програмата, респективно получаването на средствата, е заложник на решението на депутатите.
След свалянето на редовния кабинет "Петков" след оттеглянето на ИТН от коалицията и с вот на недоверие по инициатива ГЕРБ-СДС през юни президентът връчи проучвателен мандат за съставяне на правителство на първата политическа сила - "Продължаваме промяната". Оттам излъчиха настоящия вицепремиер Асен Василев за евентуален следващ кабинет. Той и колегите му имат задачата да спечелят необходимите им за мнозинство от поне 121 гласа в 47-ото Народно събрание, за да могат да прокарат законодателните си инициативи.
Ще има ли мнозинство в парламента и второ правителство на ПП ще стане ясно в петък, когато Василев трябва да върне мандата на президента Радев изпълнен или не. Във втория случай държавният глава връчва проучвателен мандат на втората по резултат от последните парламентарни избори политическа сила - ГЕРБ-СДС. Оттам обявиха още по време на консултациите на "Дондуков" 2, че веднага ще върнат мандата. Радев решава на кого да връчи третия мандат. Ако той е неуспешен, трябва да излъчи служебно правителство до провеждането на предсрочни парламентарни избори и съставянето на редовно правителство.
С оглед сложната ситуация и сроковете за законопроектите днес премиерът в оставка Петков отново призова депутатите:
"Ето защо е толкова важно решението в следващите няколко дни на всеки един депутат, който трябва да реши иска ли да закрие българския парламент и да направи невъзможно тази програма да се реализира, или ще поеме държавно отговорно отношение и ще застане зад развитието на България".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Правителството отпуска 2 млн. лв. за над 20 000 домакинства, останали с дни без ток в снега
Загина българският доброволец в Украйна Светослав Славков
Путин се извини на азербайджанския президент за самолетната катастрофа
Високите цени на храните помрачават празничното настроение в Русия