Правният инструмент, по силата на който се извършва обявяването на чужди дипломати в България за персона нон грата, е Виенската конвенция за дипломатическите отношения от 24 април 1961 година, а използването му у нас е изцяло в ръцете на министъра на външните работи и подчиненото му министерство.
Това показва справка в нормативната уредба, съдебната практика и официалните съобщения на МВнР през последните години.
Виенската конвенция за дипломатическите отношения е конституцията на световната дипломация и регламентира всички основни въпроси на дипломатическото право, регламентират се видовете и функциите на дипломатическите мисии, процедурата за назначаване на главата на дипломатическото представителство, класовете на главите на такива представителства, определя се понятието дипломатически имунитет. Пак в нея е уреден и въпросът за "изгонването" на чужд дипломат от приемащата страна.
Въпросът с обявяването на дипломатически представител за персона нон грата е уреден в чл. 9.:
"Приемащата държава може във всяко време, без да е длъжна да мотивира своето решение, да уведоми изпращащата държава, че шефът на представителството или кой да е от членовете на дипломатическия персонал на представителството е Persona поп grata или че кой да е друг член от персонала на представителството е неприемлив. В такъв случай изпращащата държава трябва съответно да отзове въпросното лице или да прекрати неговите функции в представителството. Едно лице може да бъде обявено за Persona non grata или за неприемливо още преди пристигането му в територията на приемащата държава.".
Покрай казуса с изгонването на 70 дипломатически и технически служители на посолството на Руската федерация в България с обявяването им за персона нон грата възникна въпросът кой осъществява самото изгонване - ДАНС, МВР, МВнР, Министерски съвет, премиерът?
В прессъобщенията, изпращани при подобни случаи през последните години от МС и МВнР става ясно, че чужди дипломати са обявявани за персона нон грата от Министерството на външните работи. Формата на процедурата представлява връчване на нота. Монографията "Дипломация и протокол" на дипломата Йордан Кожухаров, бивш посланик в Малта и номер 2 в мисията ни в Москва, определя нотата като най-разпространения документ в дипломатическата кореспонденция. Според Кожухаров "юридическото значение на нотата се съдържа в отправената молба, заявеното право, предявеното искане, изказания протест и направеното предложение."
Нотата се връчва в МВнР на ръководителя на дипломатическата мисия на изпращащата страна. При обявяването на двама руски дипломати за персона нон грата на 2 март т. г. посланик Елеонора Митрофанова беше възпрепятствана да се яви в МВнР и вместо нея нотата беше връчена на втория в посолството - пълномощния министър Филип Воскресенский, който сега е в списъка на изгонените. При последния случай със 70-те изгонени служители на руските дипломатически мисии у нас вербалната нота беше връчена на посланик Митрофанова от заместник-министъра на външните работи Ирена Димитрова, докато външният министър Теодора Ганчовска беше в Мадрид. (Правомощията на министъра в негово отсъствие от страната или когато ползва законоустановен отпуск, се изпълняват от определен от него с писмена заповед за всеки конкретен случай заместник-министър. Закон за дипломатическата служба, чл. 7 ал. 4, б. р.)
Съдебната практика също показва, че субект в обявяването на дипломат за персона нон грата е МВнР. Това се потвърждава от материалите по делото във Върховния административен съд, свързано с либийския дипломат Ибрахим Али Алфуерис.
"От приложените доказателства е видно, че на основание чл. 9 от Виенската конвенция за дипломатическите отношения жалбоподателят е бил лишен от дипломатически имунитет като съветник в посолството на Либия в Република България и е обявен от МВнР за „персона нон грата“, с определен срок за напускане на страната. Установен е праворелевантният факт по смисъла на чл. 10, ал. 1, т. 1 от ЗЧРБ, че чужденецът е поставил в опасност националната сигурност и интересите на Република България."
Дело № 12314/2011
Според български дипломати със стаж в МВнР решението за обявяване на дипломат за персона нон грата се взема на ниво министър на външните работи, а в отсъствие на министъра от заместника, който изпълнява функциите му на базата на получена от службите информация за несъвместимост на действията на дипломата с Виенската конвенция и статута му. Формално основание могат да бъдат и публикации в медиите за прояви на нетактична дейност или несъвместима с дипломатическия статут действия.
"Това вероятно се обсъжда на политическо или правителствено ниво, но решението в крайна сметка излиза от името на външния министър." - коментира пред OFFNews дипломат, пожелал анонимност. "Длъжностната характеристика" на министъра е разписана в Закона за дипломатическата служба". В чл. 6 ал. 1 е посочено, че "Министърът на външните работи ръководи, координира и контролира осъществяването на държавната политика в областта на външната политика на Република България и международните отношения.", а в алинея 2 сред изброените функции на министъра са "ръководи дипломатическите и консулските отношения от името на Република България".
"Обявяването на дипломатическия представител за нежелано лице е сериозен политически акт и използването на това безспорно право предполага абсолютна добросъвестност на приемащата държава. (...) Въпреки, че може да влияе на общите взаимоотношения между изпращащата и приемащата държава, обявяването на дипломатически представител за нежелано лице се отнася само до него лично и в никакъв случай не бива да се свързва с отношението към неговата държава" - пише в цитирания му труд Йордан Кожухаров.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Последни коментари
Танас
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
Бивш депутат на ИТН внезапно оглави партията на Божков
Деспин Митрев
Румъния влиза в Шенген на 1 януари, увери премиерът Чолаку
Johnny B Goode
Русия за първи път изстреля междуконтинентална балистична ракета по Украйна (снимки, обновява се)
Деспин Митрев
САЩ повдигнаха обвинение на индийски милиардер за подкупи на стойност 265 млн. долара