Кабинетът одобри членки на НАТО да помагат за охрана на небето ни

OFFNews 04 ноември 2015 в 15:43 3314 8

Правителството одобри проект на закон за изменение и допълнение на Закона за отбраната и въоръжените сили, с който се дава възможност за съвместна отбрана на въздушното ни пространство с други членки на НАТО. 

Промяната е в отговор на направената препоръка по време на Срещата на върха в Уелс на държавните и правителствени ръководители на страните-членки на Алианса за необходимост от провеждане на съвместни мисии за усилване на способностите по охрана на въздушното пространство на страните от източния фланг на НАТО. Тя е включена и като мярка в Плана за готовност за действие на НАТО за гарантиране на въздушната сигурност на страните от източния фланг на Алианса, обясниха от правителствената пресслужба.

Съвместните мисии по охрана се изразяват в присъствие на ротационен принцип на сили и средства на НАТО за водене на съвместни учения и тренировки и усилване на наличните национални способности с цел повишаване на оперативната съвместимост на съюзниците и демонстрация на съюзна решимост, сплотеност и взаимна ангажираност към колективната отбрана. Изпълнението на задачи в съвместни операции ще допринесе за повишаване на способностите на бойната авиация на България, на подготовка на летателния състав.

Такава мисия се изпълнява в страните от Прибалтика още от 2013 г., но тя бе усилена в резултат на предприетите мерки за гарантиране на сигурността на държавите от НАТО. Румъния също изпълни препоръките на Алианса от средата на 2015 г.

Единствено България продължава да изпълнява ангажиментите си към общата охрана на въздушното пространство на НАТО – Интегрираната система за противовъздушна и противоракетна отбрана, самостоятелно.

Промените са направени така, че да изключат възможността охраната да бъде поета само от сили и средства на чужди държави, уточниха от правителството. 

Промените, които позволяват други членки на НАТО да се включат в охраната на въздушното ни пространство, се обсъждат в последните месеци. 

Тогава от правителството обясниха, че това е опция, която ще бъде приложена, само ако има такава необходимост.

Липсата на достатъчно средства за българската авиация стана причина и за неочакваната оставка на командира на ВСС ген.-майор Румен Радев. Той оттегли оставката си след обещанието на премиера за още 80 млн. лева за авиацията. 

За следващата година към бюджета на Министерството на отбраната ще бъдат отпуснати допълнително 160 млн. лв. - за Военновъздушните сили и за бойния флот. Част от парите за авиацията ще са за първата вноска от сделката по купуването на нови изтребители. С останалите пари ще трябва да бъдат покрити разходите по доставките на резервни части и ремонта на наличните МиГ-29.

Най-важното
Всички новини
Най-четени Най-нови
X

Да помогнем на украинските деца!