Иван Портних: Атаката срещу мен е режисирана

Според бившия кмет на Варна Европейската прокуратура е сезирана от сигнал на активисти от ПП-ДБ

OFFNews 01 December 2025 в 16:03 2366 6
Иван Портних

Снимка Фейсбук/Иван Портних

Иван Портних

Бившият кмет на Варна от ГЕРБ Иван Портних определи повдигнатото му обвинение от Европейската прокуратура за измама, свързана с реконструкцията на рибарско пристанище, което не е съществувало, като "режисирана атака, за да се отнеме вниманието от" кметът на Варна Благомир Коцев.

Според него Европейската прокуратура е избрала точно днешния ден, за да обяви внасянето на обвинителния акт в съда, защото това е "първият работен ден на подсъдимия за корупция кмет и точно преди протеста против бюджета".

Портних се закани да представи данните, с които разполага, на пресконференция, за да се види, че "в тях няма нищо нередно".

По-рано днес стана ясно, че Европейската прокуратура е внесла в съда дело срещу Иван Портних, бившия областен управител на града Стоян Пасев, както и срещу двама държавни служители от Изпълнителна агенция "Морска администрация" за измама, свързана с реконструкция на рибарското пристанище в града.

Четиримата са обвинени във фалшифициране на официални документи и предоставяне на невярна информация с цел незаконно получаване на 3,4 милиона евро от европейски и национални средства за проект, насочен към подобряване на инфраструктурата на предполагаемо рибарско пристанище в покрайнините на Варна, подаден от Общината на града (бенефициент).

С помощта на длъжностни лица от Изпълнителна агенция "Морска администрация" парцелите в крайна сметка са регистрирани като пристанище.

"Нека бъде ясно - в случая "Карантината" корупция няма и обвинението не е за злоупотреба със средства. Ние бяхме многократно проверени от всички институции, включително и ОЛАФ. Нарушения по проекта не бяха установени. Нямаме дори финансови корекции по този проект. Скалъпеното обвинение е просто, че там никога не е съществувало пристанище, което е абсолютно невярно, защото има документи за това отпреди десетилетия. Всички те са приложени, но тъй като не носи отговрност някой се е направил, че не ги вижда. Веднага след разпоредителното заседание, когато ще като имам достъп до тях, ще ги представя публично за да стане ясно каква пошла постановка се разиграва", пише Портних във фейсбук профила си.

Според бившия кмет на Варна Европейската прокуратура е сезирана от сигнал на активисти от ПП-ДБ.

"Един от активистите е Йоан Каратерзиян, чиято съпруга уволних заради корупция - дори е вещо лице по случая, което е пълен абсурд и нонсенс. Въпреки конфликта на интереси - да бъде едновременно сигналоподател и вещо лице, и въпреки моите протести, той не беше отстранен от Теодора Георгиева. Днешната публикация на ЕП категорично е под диктовката на ПП-ДБ, чиито протежета изпълняват поръчки", пише още той.

    Най-важното
    Всички новини
    X

    Битката за Москва. Филм на Камен Невенкин