Получих информация за сигнал към прокуратурата, свързан с действия на конкретни полицаи, които демонстрират симпатии към чужди паравоенни организации и отправят заплахи към конкретен министър от кабинета. Очаквам проверка на този сигнал, както и конкретни действия от МВР за цялостна и дълбока реформа, така че такива хора да не могат да служат в МВР.
Това заяви министър-председателят Николай Денков преди началото на Министерския съвет. От думите му не стана ясно кои са паравоенните организации, нито кой е заплашваният министър.
Денков обясни, че няма как служител на реда да отправя заплахи към действащ министър. "Има други начини да представят тяхното несъгласие с едно или друго решение и с една или друга личност", каза той.
Премиерът коментира и протеста срещу Българския футболен съюз на 16 ноември, при който пострадаха десетки демонстранти от полицейско насилие.
"Огромното количество от демонстрантите използваха възможността си по закон - да протестират, когато са недоволни от дадена институция. Но сред тях имаше провокатори, които предизвикаха полицията и имат огромна вина. Те трябва да бъдат издирени, разследвани и осъдени, ако е необходими", посочи Николай Денков.
Според него по-голямата част от полицаите е изпълнила дълга си, но и сред униформените е имало хора, които са превишили правата си и са използвали насилие, без да е необходимо. Заради това те също трябва да бъдат разследвани и наказани.
"Тъй като имаше различни интерпретации какво очаквам от МВР, искам да бъда пределно ясен:
От министъра очаквам доклад, в който да са описани всички подадени сигнали. В тези сигнали ясно да е оказано кое от лицата, което ги е предизвикало от страна на протестиращите, има определена вина, как е установена тя и какво наказание се очаква да получи.
От друга страна, по всички сигнали, свързани с насилие над полицаите, искам яснота кои са полицаите, които са участвали, как са разследвани, какъв е резултатът от това разследване. И тези, които са превишили правомощията си значително, трябва да бъдат уволнени от службите, тъй като нямат място в МВР".
В зависимост от двата доклада - за полицаите и за протестиращите, и в зависимост от това какво пише в тях, Денков "ще дефинира" отношението си и към МВР, и към министъра Калин Стоянов.
Премиерът заяви, че обяснява това отново, тъй като "някои от изказванията, които чува през последните дни, го карат да си мисли, че министерството отново е тръгнало в грешна посока".
"Не можем да очакваме от журналистите да ходят с каски на протестите. Това не е бойна зона, а трябва да са мирни протести. Затова е важно да се дефинирана ясна стратегия и план за превенция на полицейското насилие над граждани и журналисти, както и стратегия за защита на журналистите на терен", категоричен е той.
Министър-председателят очаква МВР да започне обучение на полицаите как да се спазват правата на журналистите и да ги защитават по време на протести: "За да гарантираме правата на гражданите за достъп до информация, първо трябва да гарантираме правата на медиите".
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
-335
2
24.11 2023 в 15:06
1000
1
23.11 2023 в 22:56
Последни коментари
Кремъл отрече съобщения за развод между Асад и съпругата му
Протести пламнаха в Сирия след групово запалване на коледна елха
Главчев: Пътят към еврото е безпрепятствен
Паричните обезщетения за майчинство за този месец ще бъдат платени на 31 декември
До 20 часа днес се променя организацията по АМ Хемус заради засиления трафик
Бъдни вечер. Традиции, обичаи и вярвания у нас и по света