Хърватия шокира Испания и я хвърли срещу Италия

Драгомир Панков 22 юни 2016 в 00:19 3015 0

Отборът на Хърватия победи един от фаворитите за титлата Испания с 2:1 и така спечели първото място в група „D“ на Евро 2016, с което си осигури по-лек съперник на осминафиналите. Товаа развитие на мача изправи Испания срещу Италия на плейофите.

Алваро Мората в 7-ата минута откри резултата в мача, давайки преднина на Испания. В 45-ата минута Никола Калинич изравни, а в 87-ата минута Иван Перишич вкара втори гол за Хърватия, с който донесе успеха за тима си. В 71-ата минута Серхио Рамос пропусна дузпа за Испания, а съдията пропусна да санкционаира вратарят Субашич, който излезе поне две крачки пред голлинията.

Хърватия игра без двама ключови свои футболисти – Лука Модрич и Марио Мандужкич, които имат здравословни проблеми, но младите играчи, на които заложи треньорът Анте Чачич показаха, че отборът е сравним със златното поколение от 1998 г.

Двата тима изиграха относително равностойно първо полувреме, в което испанците имаха леко предимство. Тимът на Хърватия опита да изненада съперника с преса, което в първите минути обърка испанците, но още в 7-ата минута Алваро Мората вкара третия си гол на турнира. Нападателят, който се връща в Реал (Мадрид), зашърши по отличен начин чудесен пас в уличка на Сеск Фабрегас. Малко по-късно Иван Ракитич прехвърли вратаря Де Хеа, но гредата спаси испанците. В последната минута на първото полувреме Иван Перишич направи силен пробив, който Никола Калинич завърши с кинжален удар за 1:1.

Изравнителният гол на Калинич.

В 57-ата минута Давид де Хеа показа класа, спасявайки на два пъти удари на хърватски играчи. Холандският съдия Куйперс не даде дузпа за Хърватия, но в 71-ата минута отсъди такава за Испания. Нарушението на Никола Калинич бе срещу Давид Силва, но Рамос пропусна. Испанците контролираха играта, доволни и от очертаващото се равенство, което ги пращаше срещу относително по-лесни съперници.

В 86-ата минута хърватите нанесоха своя финален удар. Те организираха бърза и остра контраатака, която Иван Перишич увенча с точен шут в близкия ъгъл на Де Хеа. Испанците опитаха да реагират, но нямаха време за това, а Хърватия доказа, че е един от фаворитите за участие във финала на турнира.

Хърватия завършва на първото място в групата със 7 точки, пред Испания с 6, Турция 3 и Чехия с 1 точка.

Така ще има повторение на последния еврофинал между Испания и Италия още на 1/8-финалите във Франция. Хърватите ще играят срещу някой от третите отбори и влизат в поток до финала, в който няма нито един големите пет фаворити за купата - Испания, Франция, Италия, Германия и Англия.

Хърватия – Испания 2:1
0:1 Мората (7)
1:1 Калинич (45)
1:2 Перишич (86)

Хърватия: Субашич; Сърна, Чорлука, Йедвай, Върсалко; Рог (82 - Ковачич), Бадел; Перишич, Ракитич, Пяца (90 - Чоп); Калинич (90 - Крамарич)

Испания: Де Хеа; Хуанфран, Пике, Рамос, Алба; Фабрегас (84 - Тиаго), Бускетс, Иниеста; Силва, Мората (67 - Адурис), Нолито (60 - Бруно)