
Заради разлива на бензин, причинен от опит за кражба от тръба на "Лукойл", ще бъдат повишени на глобите за оператор, който умишлено или случайно допусне замърсяване на околната среда с опасни химични вещества.
Това обяви министърът на околната среда и водите Ивелина Василева в Народното събрание.
Сегашният максимален праг от 10 000 лева, колкото ще плати "Лукойл", ще стане 500 000 лв.
Драстичното увеличение цели да постигне и по-добра превенция.
"Ние смятаме, че наложеното наказание на "Лукойл" не е пропорционално на щетата и смятаме, че това е необходимо да бъде променено със съответните поправки в Закона за опазването на околната среда", обясни пред журналисти Василева.
Размерът на санкциите ще се определя както и досега - в зависимост от това какви рискове и щети са нанесени за околната среда и за човешкото здраве. Събраните суми ще се използват за опазване на околната среда и за въздействие върху такива разливи.
В средата на миналия месец около 30 тона бензин се изляха от тръба на "Лукойл" близо до квартал "Долно Езерово" в Бургас. Част от тях - в река Чукарлийска. Разлива причини замърсяване в района, измряха птици и риби.





























Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
''Всичко е затрупано с боклуци'': Откриха изоставени гробове на руски войници край Донецк
ГДБОП разби лаборатория за производство на фентанил, бълвала по 10 кг дневно
ГДБОП разби лаборатория за производство на фентанил, бълвала по 10 кг дневно
'Дачия' и 'Форд' затварят заводите си в Румъния заради енергийната криза