
От днес се увеличават възрастта и осигурителният стаж за пенсиониране.
За жените от най-масовата трета категория труд възрастта се увеличава с 2 месеца и става 61 г. и 6 м., а изискуемият осигурителен стаж - 35 години и 10 месеца.
За мъжете увеличението на възрастта е с 1 месец: 64 г. и 3 м., а необходимият стаж - 38 г. и 10 м., с два повече от 2019 г.
Тези, които нямат право на пенсия поради липса на достатъчно стаж към съответната възраст, те могат да се пенсионират на 66 г. и 6 м. при поне 15 г. действителен стаж.
През 2037 г. възрастта за пенсиониране на мъжете и жените ще се изравни и ще стане 65 г.
Таванът на пенсиите остава 1200 лева.
От 1 юли минималната пенсия се увеличава от 219,43 лв. на 250 лв. Оттогава отпуснатите до 31 декември 2019 г. пенсии се увеличават с 6,7%.
Обезщетение за бременност и раждане ще се изплаща 410 дни, както досега. Обезщетението за отглеждане на дете до 2 г. е 380 лв.
Обезщетенията за безработица остават от 9 до 74,29 лв./ден.
Същият остава и режимът на изплащане на болничните - първите три дни от работодателя, а след това от НОИ.
Коментари
Моля, регистрирайте се от TУК!
Ако вече имате регистрация, натиснете ТУК!
Няма коментари към тази новина !
Последни коментари
Козин Човков
Хондурас скъса връзките си с Тайван, за да установи дипломатически отношения с Китай
Козин Човков
Аналена Бербок се готви да изгони от Германия над 30 руски дипломати по подозрения за шпионаж
Того
Аналена Бербок се готви да изгони от Германия над 30 руски дипломати по подозрения за шпионаж
lilianasimeono1
САЩ повдигна обвинение на руския агент, опитал се да се внедри в Международния наказателен съд